Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "Скопско лето"

Со концертот  на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија (МММ), под диригентство на Елена Митревска, вечер во Сули Ан фестивалор ,,Скопско лето”  свечено ќе ги затвори вратите. Камерниот оркестар на МММ постои 29 години и е основан како прв сегмент на летниот музички камп на МММ

Read More

,,Скопско лето” вечерва ќе им приреди вистинско музичко уживање на сите љубители на џезот. Во склоп на фестивалот, вечерва од 20.30 часот во Сули ан - Факултет за ликовни уметности концерт ќе одржи интернационалниот ансамбл „Csps jazz ensemble”. Станува збор за интернационален ансамбл во кој членуваат :

Read More

Прекрасно дело на еден од корифеите на театарот на апсурдот ќе има свое дефиле во Македонскиот народен театар. Во рамките на „Скопско лето“, вечерва со почеток од 20 часот ќе се одигра претставата „Столови“ од Ежен Јонеско, чиј режисер е Дамјан Читкушев. Претставата е во копродукција на

Read More

Фестивалот ,,Скопско лето” продолжува со својата музичка програма. Вечерва на Факултетот за ликовни уметности –Сули ан концерт ќе одржи  џез групата,,Летечки пекинезери”. До сега имаат издадено два музички албуми „Летечки Пекинезери” (2011) и „Dog Show/Изложба на кучиња“ (2014) и двата се издадени за SJF Records (Skopje

Read More

,,Скопско лето” продолжува со својата програма, за сите љубители на театарската  уметност вечерва во Македонскиот народен театар ќе биде одиграна театарската претстава Нашиот клас“ од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир..Станува збор за претстава која ги опишува комплицираните врски помеѓу Полјаците и Евреите за

Read More

Програма за сите вкусови вечерва на Скопско лето Љубителите на музичката уметност, театарџиите и вљубениците во седмата уметност вечерва ќе уживаат на ,,Скопско лето” Во Театар „Комедија“ ќе настапи Албански театар-Скопје со претставата „Под масата“ на Роланд Топор во режија на Билге Емин Во Музеј на Град Скопје,

Read More

Пијанистот Бојан Мартиновиќ и виолинистот Миран Бегиќ од Црна Гора националниот празник на својата земја (13 јули) ќе го одбележат со концерт во Македонија. Музичкото уживање ќе започне во 19 часот и 30 минути во Музеј на град Скопје. На овој ден нема да изостане ниту

Read More

Вечерва, 10. јули, со почеток од 20 часот во кино Милениум ќе се одржи премиерата на албанската комедија „Жени“, чиј режисер е Рудина Војвода а главната улога ја толкува албанскиот актер и шоумен Ермаљ Мамачи. Се работи за една урбана комедија за едно младолико момче и

Read More

Вечерва на фестивалот ,,Скопско лето” ќе имаат можност да уживаат сите љубители на музичката уметност. Со почеток во 20 часот во Куршумли ан концерт ќе одржи Студентскиот симфониски оркестар од Утрех Холандија под диригентска пална на Бас Полард. Станува збор за најстариот Студентски оркестар во Холандија

Read More

Во рамките на фестивалот Скопско лето и вечерва се задоволуваат вкусовите на публиката. Тетатр и филм за сите вљубееници во овој вид на уметност. На сцената на МНТ ќе настапи ансамблот на театарот ,,Јордан Xaџи Константинов-Џинот” од Велес. Ќе ја одиграат претставата ,,Крал Иби” во режирана

Read More