Sunday, Sep 27, 2020
HomePosts Tagged "Израел"

Играчот од средниот ред Кени Сајеф доби дозвола денес од Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) за промена на националниот тим, односно тој ќе продолжи да настапува за репрезентацијата на САД. Сајеф играше за националниот тим на Израел до 19 и 21 година. Додека за белгискиот Гент

Read More

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш побара регионална комисија на ОН, која ги претставува повеќето арапски земји, да го отстрани од својата интернет страница извештајот, со кој се обвинува Израел за „режим на апартхејд“ против Палестинците, изјави претставник на светската организација. Извештајот на Економската и

Read More

Сириската армија тврди дека соборила два израелски авиона, вклучувајќи едно беспилотно летало, откако тие ги нападнале владините позиции во јужниот дел на земјата. - Нашата воздушна одбрана го блокираше нападот и го собори авионот во јужната провинција Кунеитра и едно беспилотно летало во провинцијата Дамаск, се

Read More

Израел почна да гради подземен ѕид околу Појасот Газа за да спречи Хамас да копа тунели, објавија израелските медиуми. – Изградбата почна долж сите градови за кои се смета дека се наоѓаат до границата со Газа, објави порталот Ynet. Исто така, порталот објави и видео материјал

Read More

Турскиот Парламент денеска го одобри Договорот за нормализација на односите со Израел, што беше пролонгирано поради обидот за пуч. Со ова се отвора пат за двете земји да ги обноват дипломатските односи. Во јуни Турција и Израел потпишаа Договор за обнова на односите кои беа нарушени

Read More

Израелскиот државен обвинител, Авишаи Манделблит синоќа најави дека наредил истрага за засега неодредена афера, во која е вклучен и премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху. Како што јавуваат израелските медиуми, ваквата најава следи по повеќенеделните шпекулации и гласини дека е можно да биде покрената истрага против

Read More

Уште една трагедија го потресе Израел откако напаѓач влегол во куќата на семејството Ариел. Младата Халел спиела во својата соба и тинејџер од Палестина ја избодел до смрт. Веднаш интервенирале безбедносните сили при што еден чувар исто така е прободен, по што напаѓачот е застрелан

Read More

Израел и Турција објавија договор за примирје околу повторно приближување и обновување на дипломатските односи, со што и официјално ќе се заврши длабоката криза долга шест години. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Рим го пофали договорот за примирје, истакнувајќи дека има „стратешка важност“ и најави

Read More

Израелската армија испрати два нови батаљони од својот состав во Западниот брег по крвавиот напад на военото крило на Хамас во Тел Авив каде десетина луѓе се убиени, а уште толку ранети со пукотници од автоматско оружје во трговски центар. Повлечени се 200 работни дозволи на

Read More

Русија на Иран му ја испорача првата пратка од своите ракетни одбрамбени системи С-300, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Хосеин Џабер Ансари. „Првата пратка од руски ракетни системи С-300 пристигна во Иран“, рече Ансари за иранската агенција ТАСНИМ, а пренесе руски

Read More