Wednesday, May 20, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРМузика (Page 43)

Рок диносаурусите Ролинг Стоунс само што ја завршија турнејата во САД, "Zip Code", нивниот прв гитарист Кит Ричардс (71) и натаму продолжува да работи. Кит поканил неколку гости во студиото во Њујорк да го преслушаат неговиот трет соло албум, "Crosseyed heart", прв по 23 години, кој

Read More

Вечерва во црквата „Св. Софија“ со почеток од 21 часот, во рамките на културната манифестација „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на познатиот пијанист Иво Погорелиќ. Поради распродадените билети во рекордни два дена, Погорелиќ се одлучи да одржи дополнителен концерт утревечер, 26-ти јули, на истата локација. Музичките

Read More

Во организација на Горила Продукција, македонскиот бенд Нокаут ќе одржи концерт на крајот од овој месец, односно 30. јули на Kadmo Beach & Club во Охрид. Картите се пуштени во претпродажба по промотивна цена од 200 денари и истите можат да се набават во Кадмо Бар и

Read More

Од утре до 2-ри август Крушево ќе блеска во духот на „Крушево-етно град“ што ќе се одржи по седми пат. Градоначалникот на овој град, Ѓорѓи Дамчески, ја потенцираше важноста на оваа манифестација во поглед на културата и традицијата на македонскиот народ. Иницијаторот на манифестацијата, Ранко Петровиќ,

Read More

Познатиот рапер Куртис Џексон а.к.а 50 Cent во сведоштво пред судот во Њујорк откри дека неговиот имиџ на мултимилионер е лажиран и дека служел само за создавање на силна слика во неговите видео спотови и дека целиот луксуз е дел од сценарио. На 50 Cent

Read More

Фестивалот ,,Скопско лето” продолжува со својата музичка програма. Вечерва на Факултетот за ликовни уметности –Сули ан концерт ќе одржи  џез групата,,Летечки пекинезери”. До сега имаат издадено два музички албуми „Летечки Пекинезери” (2011) и „Dog Show/Изложба на кучиња“ (2014) и двата се издадени за SJF Records (Skopje

Read More

Олександра Зајцева и Дмитро Таванец вечерва со пијано звуци ќе добрат до публиката на фестивалот  ,,Охридско лето”. На сцената во катедралната црква ,,Св Софија” , „Киев пијано дуо“имаат настапувано во повеќе земји во Европа. Нивните настапи се проследени со многу овации, возбуда и воодушевување кај

Read More

Еден од нашите најдобри современи пијанисти и композитори, Дуке Бојаџиев, ќе одржи два концерта и ќе го промовира својот нов проект „Сон, верба, љубов“. Проектот се состои од инкорпорирани композиции од филмовите "До балчак", "Сенки" и "Војната заврши", како и песни од неговиот албум „Љубовта е патот“

Read More

Вечерва во рамките на  фестивалот ,,Скопско лето” на платото пред Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија,  ќе биде поставена изложба на фотографии од авторите Кери Харт од Израел и Љупчо Благоевски од Македонија насловена „An Israeli eye on Macedonia, a Macedonian eye on

Read More

Во ритамот на летото ќе се забавуваат и Струмичани.  Од 7 до 16 август ќе трае овогодинешното четврто  издание на ,,Струмица опен фестивал 2015” Во музичкиот дел на фестивалот кој ќе се случува последните 3 дена ќе настапат Трио гранде, Јупитер, Либеро, Кристина Арнаудова, Слаткаристика, Данијела

Read More