Friday, Jul 10, 2020
HomePosts Tagged "Охридско лето"

Оперската дива Елина Гаранча утревечер ќе го отвори 56-то издание на фестивалот „Охридско лето“, во неделата попладнето пристигна на скопскиот аеродромот „Александар Велики“. Срдечна и непосредна изјави дека со нетрпение чека да пристигне на охридската ривиера, место за кое слушнала дека е волшебно со прекрасно езеро. „Само

Read More

Луис Бакалов, Марко Чампи и Алберто Пицо, предводени како „Трио Бакалов“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток од 21 часот. ќе ја надополнат низата од беспрекорните пијано концерти кои последниов период беа на репертоарот на „Охридско лето“. Публиката ќе има можност да слушне дела на

Read More

За сите кои уживаат во звуците на пијаното, вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток од 21 часот ќе се одржи концерт на кубанско - шпанскиот пијанист Леонел Моралес. „Охридско лето“ ќе биде збогатено со уште една одлична музичка идила, проследена со дела од

Read More

Фестивалот ,,Охридско лето” и годинава остава простор за македонските уметници. Утревечер во рамките на фестивалската програма концерти ќе одржат младата виолинистка Софија Никовска и пијанистот Филип Маџунков во придружба на Камерниот оркестар од Софија, како и спектаклот – последниот проект „Сон, верба, љубов“ на Дуке Бојаџиев. Најавувајќи

Read More

Продолжува сестраната програма на 55 издание на фестивалот ,,Охридско лето”. Вечерва во катедрачната црква ,,Света Софија” во стандардниот фестивалски термин од 21 часот концерт ќе одржи  Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ под диригентската палка на Летка Димовска-Полизова. Вечерва ќе бидат испочитувани и љубителите на ликовната

Read More

  55то издание на фестивалот ,,Охридско лето” продолжува со својата музичка програма. Вечерва, во стандардниот фестивалски термин од 21 часот свој концерт во катедралната црква ,,Света Софија” ќе одржат виолинистката Марија Солозобова и пијанистот Владислав Броневецки Марија Солозобова (Русија, Швајцарија) е една од највпечатливите виолинистки на својата генерација.

Read More

Со концертот на американскиот хор  „Howard Gospel“ вечерва во Антички театар .фестивалот ,,Охридско лето” ќе прославува 55 години постоење. Американскиот „Howard Gospel“ хор е првиот академски хор од ваков вид во светот. Основан е во 1968 година, и е составен од сегашни и поранешни студенти на Ховардскиот

Read More

,,Охридско лето” продолжува да ја плете маестралната културна приказна ова лето 2015 то. Време е за уште една музичка нитка која ќе приреди посебно доживување.Вечерва настапува Амира трио“, групата koja  изведува песни од традиционалниот мелос на овие простори на посебнен, уникатен уметнички начин. Триото го редводи

Read More

Театарската претстава ,,Опасни врски” на Шодерло де Лакло, во изведба на театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Санкт Петербург, а во режија на Дејан Пројковски вечерва ќе ги задоволи сите љубители на театарската уметност во рамките на фестивалот ,,Охридско лето” Според критиката „Опасни врски“ од Шодерло де Лакло

Read More

Страст,уметност виолина и xaрмоника вечерв ќе го завладеат Античкиот театар Охрид. Српскиот виртуоз на виолина Стефан Миленковиќ и словенечкиот хармоникаш Марко Хатлак во рамките на ,,Охридско лето” вечерва ќе донесат посебна енергија соединети под името ,,Танго компас” Публиката најдобро го запозна ,,чудото од дете” Стефан Миленковиќ преку

Read More