Monday, May 25, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРМузика (Page 45)

14 годишната девојка со златен глас, Марија Сердар е победник на првата сезона од музичкото шоу ,,Пинкови sвездички" . Нашиот претставник Трајче Ѓоргиев заврши на вицешампионската позиција. Синоќа имавме можност да погледнеме музичко супер финале од светски ранг. Фасцинанти изведби кои на младите кандидати ќе

Read More

  Вечерва  во 20 и 30 минути ќе започне супер-финалето  на популарното балканско музичко шоу ,,Пинкови  sвездички”. Македонија навива за младиот и маестрален Трајче Ѓорѓиев кој е наш единствен претставник. Ова музичко шоу, во серијал од околу 50тина емисии претходниве неколку месеци покажа дека на Балканот има

Read More

Претставници од Србија, Бугарија, Естонија Босна и Херцеговина, Романија и Македонија ќе го претстават својот фолклор на Меѓународниот фестивал на песни и ора ,,Д-р Владимир Полежиноски" кој  по осми  пат ќе  се одржи  во Кичево. Во следниве три фестивалски вечери Кичево ќе живее во духот

Read More

На 3. и 4. јули во Прилеп и на Рудина во Долнени ќе започне 41-от фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Програмата вклучува 300 изведувачи на народни инструменти и песни од Македонија, како и гости од Србија и Русија. Дефилето започнува вечерва во 20

Read More

Магионичари,улични танчери,кловнови,музика  во живо ќе го одбележат второто издание на ,,Баскерфест” , фестивал кој вечерва ќе започне во Охрид. Во склоп на ова второ издание ќе настапат околу 40тина уметници, а вистинска атракција ќе биде одењето по жица на светски познатиот Крис Бул. Помеѓу учесниците е

Read More

Со бесплатна изведба на операта ,,Травијата" во сабота во 20 часот Македонската опера и балет свечено ќе ја затвори овогодинешната оперска сезона. Насловната улога ја носи сопран Благица Поп Томова. Ликот на Алфред Жермон ќе го толкува Зоран Сотиров (тенор). Диригентската палка му припаѓа на

Read More

Заврши второто издание на ,,Меѓународниот хорски форум” под диригентска палка на Сашо Татарчевски. Преку овој форум  Струга за момент стана хорска школа за хорови од целиот свет. Покрај пеењето, учесниците од различни земји научија многу за македонската традиција и култура. Учесниците на форумот учеа во автентичен

Read More

Најзелениот фестивал во Македонија повторно на репертоар - вечерва со почеток од 20 часот во летниот клуб Хавана започува "Sound of Green",во организација на Пакомак и Пасворд продукција. Вечерта ќе биде збогатена со звуците на Foltin, Eye Cue, June и Ivana Nizam. Како и во изминатите години,

Read More

  Заврши уште еден годишен концерт на Балетското студио ,,БАX” кој традиционално се одржува секое лето во Струга. Се надминаа себе, го покажаа талентот по којзнае кој пат, емоциите и ги пренесоа на многубројната публика и никој не остана рамнодушен на нивната уметност која со години е

Read More

И оваа година Радио МОФ во соработка со „Д фестивал“ организира „Радио МОФ Media Desk“ новинарска работилница, која ќе се одвива во периодот од 17. до 19. јули во Дојран. Работилницата ќе претставува еден вид редакција од млади новинари кои под менторство на новинарот Жарко Настоски

Read More