Wednesday, May 20, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРМузика (Page 46)

  Пијанистот Волфганг Мајнц вечерва ќе заблеска во Музејот на град Скопје изведувајќи дела на Шуман, Менделсон-Бартолдин и Рахманинов. Концертот ќе започне во 20 часот и 30 минути, со тематски наслов ,,Германски и руски романтизам” Волфганг Мајнц е роден 1960 година, Неговата  богата професионална биографија вклучува  многу

Read More

Повозрасните генерации кои одеа на рејв забави со „нарко“ очила, светкави блузи и фризури со боцки сигурно се сеќаваат на химната на 90-тите Sandstorm од финскиот DJ Darude, но десетина година подоцна истата „трака“ доби култен статус кога беше објавена на YouTube и е неверојатен

Read More

Пејачката Елена Ристеска, е единствениот македонски претставник на 30 јубилејно издание на фестивелот ,,Сунчане скале 2015" кој ќе се одржува од 29ти до 30ти јуни во ,,Канли кула" во Херцег Нови. 29 јуни е датум кој им значи на сите нови sвезди кои настапуваат на овој

Read More

Нашиот претставник на шоуто ,,Пинкови sвездички" Трајче Ѓоргиев  и официјално си го обезбеди своето место во големото супер-финале.  Вчера-вечер имавме можност да проследиме уште една sвездена вечер во која децата ги надпејуваат возрасните. Постојат многу шоуа за млади музички таленти, но слободно може да се

Read More

Фестивалот ,,Златни Денови''  во  Кратово и годинава ќе ви приреди викенд за паметење. Ова лето по втор пат во Кратово музиката ќе се спои со убавината на  високото гратче кое е рај за сечии очи. Првиот ден од Златни Кратовски Денови 2015 ќе биде во чест и

Read More

Арии од операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе прозвучат во  Кнежевиот дворец во Дубровник, благодарение на солистите од Македонската опера и балет, во склоп на фестивалот „Дубровнички летни игри 2015“ . Со сцената ќе владеат: Ирена Кавкалевска-мецосопран (Кармен); Зоран Сотиров-тенор (Дон Хозе) Сандра Митровска-сопран (Микаела); Марјан Јованоски-баритон (Ескамилјо)

Read More

Пејачката Елена Пeтреска  ќе ги изненади сите обожаватели со вистински летен хит. Промоцијата на нејзината најнова  темата ,,Ајде врати се” ќе се случи   вечерва со почеток во 19 часот и 30 минути  во  Temple City Cafe.   Станува збор за песна во денс-хаус стил, авторско дело на

Read More

Календарскиот почеток на летото е и Светски ден на музиката. Истиот , во Битола се одбележува со манифестацијата ,,Солстис – празник на музиката”. Музичари од разни жанрови вечерва  ќе прозвучат на седум локации на Широк сокак. ,,Солстис – празник на музиката” е креативна најава, односно ,,загревање’’за овогодинешното

Read More

Големото финале на регионалното шоу ,,X фактор” ќе се случува вечерва во 21 часот. И годинава до крај стигна само еден Македонец. Сите надежи ги вложуваме во Боби Мојсоски. Како да се повторува истата приказна од минатата година. Во финале на реномирано шоу имаме музичар

Read More