Saturday, Apr 4, 2020
HomePosts Tagged "воен"

НАТО не и пружа целосна поддршка на Анкара, а Турција е подготвена да ја земе предвид дури и воената соработка со Русија, изјави турскиот министер за надворешни работи Мавлут Чавушоглу, во интервју за Спутник. Чавушоглу додаде дека Турција е незадоволна заради недостигот на соработка што

Read More

Во неодамна пронајдените дневници на командантот на злогласните нацистички СС единици, Хајнрих Химлер, се опишува секојдневието на еден од организаторите на холокаустот кој во смрт испрати милион евреи и припадници на други нации. Германскиот најтиражен дневен весник Bild објави серија од воените дневници на Хајнрих

Read More

Фикрет Абдиќ, осуденикот за воени злосторства, е кандидат за градоначалник на Велика Кладуша, откако централната изборна комисија на Босна и Херцеговина ја верификува кандидатската листа на Лабуристичката партија. Весникот „Аваз“ во вчерашното издание пишува дека не постоела никаква пречка за кандидатурата на Абдиќ, иако од судовите

Read More

Турски воен хеликоптер се урна денеска во црноморскиот округ Гиресун. Според турските медиуми, во хеликоптерот се наоѓале 11 војници и нивните сопруги. Инцидентот се случил во близина на градот Алуџра, а засега не се познати причините за несреќата. Кон местото на несреќата веднаш се испратени

Read More

Во близина на Подгорица падна воен хеликоптер, а засега нема податоци за загинати, соопштила црногорската полиција. Според податоците на полицијата, воениот хеликопетер паднал околу 13 часот во местото Комански мост, на патот Подгорица – Никшиќ.

Read More

Руски воен ловец-бомбардер Су-27 се урна во околината на Москва при тренажен лет, а пилотот загинал, потврди за медиумите руското Министерство за одбрана. Руското министерство потврди дека авионот паднал во шумски регион при враќање во базата од тренажен лет. Се истакнува дека при падот не дошло

Read More

Србија нема никаква намера да се приклучи кон каков и да било воен сојуз, но ќе продолжи да ги поддржува мировните операции на ОН и ЕУ. Ова, како што пренесува МИА, го изјавил претседателот на Србија, Томислав Николиќ, по завршувањето на вчерашната средба на регионалните

Read More

Поранешниот воен разузнавач Горан Софески утринава е пронајден мртов во шума на 5 километри од Кичево. На терен е јавен обвинител кој врши увид. По комплетирањето на увидот и официјално ќе биде познато што е причината за смртта на Софески. Тој вчера околу 17 часот бил

Read More

Научниците се уште ги мачи мистеријата за Англискиот воен брод Лондон кој натоварен со топови и барут пловел по Темза во 1665 година за да се бори во Англискиот канал против Холанѓаните. Но, бродот никогаш не дошол до целта, а 300 војници засекогаш исчезнаа во

Read More

Колумбиски воен хеликоптер слетал на минско поле, а само неколку секунди по слетувањето една од мините се активирала. Во моментот на несреќата во хеликоптерот се наоѓале 15 војници, четворица загинале на местото на настанот, а шест други се тешко повредени. Војници кои ја преживеале несреќата сведочат

Read More