Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "земја"

Претставници на канадската истражувачка компанија BCA Research открија загрижувачко предвидување според кое човештвото ги одбројува последните векови од своето постоење на Земјата. Веројатноста за уништување на човештвото до 2290-та година изнесува 50 %, а до 2710-та година дури 95 проценти. Луѓето можат да се спасат, најпрвин

Read More

Сајтот HackerRank неделава објави анализа која покажува во кои земји се кријат најдобрите програмери на светот. Врз основа на постигнатите резултати, најдобро пласирана е Кина, потоа следат Русија, Полска, Швајцарија, Унгарија и Јапонија. На последните четири места се Тајван, Франција, Чешка и Италија. И додека САД

Read More

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала го потресе денеска Филипините, соопшти Геолошкиот служба на САД. Епицентарот на земјотресот е локализиран на околу 75 километри од градот Бутуан, на длабочина 12,4 километри. Засега нема информации за повредени или штета. Земјотрес со магнитуда од 5,6

Read More

Неодамна на каналот „Life Noggin“ на „Youtube“ им било одговорено на сите оние кои некогаш се запрашале колку долго би траел падот по земјата, односно преку дупката која води до спротивната страна на планетата. Во триминутното видео на едноставен начин е објаснета физиката која би

Read More

Страшниот земјотрес кој ја зафати централна Италија и особено градот Амариче освен што однесе 300 жртви предизвика и огромна материјална штета. Според снимките од сатели на Европската вселенска агенција има разместување на земјата од 23 сантиметри, додека 20 километрската пукнатина се движела долж Апенините. Научниците ќе

Read More

Секоја седмица некаде во Кина се отвора земјата и од никаде се појавува огромна дупка. Во некои случаи има и жртви. Слично беше и  вчера во Ланџоу. Снимката покажува како пешаците безгрижно шетаат околу 15 часот. Меѓутоа, одненадеж се појави голема дупка и неколку луѓе пропаднаа.

Read More

Огромниот астероид кој секоја шеста година може да се види од Земјата би можел да предизвика огромни штети и загубени животи, доколку дојде до промена во неговата орбита - пренесува НАСА. Вселенската агенција на астероидот Бен ќе испрати мисија која треба да земе примероци. Бен

Read More

Скандалозниот републикански кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, денеска пристигна во Шкотска од каде порача дека е „извонредна работа” што народот на Велика Британија на референдумот гласал за излегување од Европската унија и ја „вратил својата земја”. „Guardian“ забележува дека е интересен тајмингот за посетата

Read More

Сирискиот претседател Башар ал Асад вети дека ќе ја продолжи војната против тероризмот, јави ТАСС. „Војната против тероризмот продолжува“, изјави Асад во обраќање пред новоизбраниот сириски Парламент емитувано во живо на телевизиите. „Како што ја ослободивме Палмира и многу региони претходно, така ќе ја ослободиме секоја

Read More