Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "здравје"

Се обидувате да живеете здраво и да се исхранувате правилно? Ова видео ќе ви покаже која храна треба да ја избегнувате доколку сакате да се чувствувате и изгледате поубаво. (доколку симате проблеми со преводот на видеото кликнете на копчето CC во долниот денес агол, а доколку сакате

Read More

Поради високите температури, Институтот за Јавно Здравје на Македонија излезе со препораки до граѓаните како да го зачуваат своето здравје. „Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и

Read More

Министерството за здравство препорача граѓаните да бидат внимателни со изложувањето на високите температури кои денеска и утре ќе ја зафатат змејава. „Се препорачува граѓаните да бидат внимателни, имајќи предвид дека изложеноста на повисоки температури, без претходна постепена адаптација, создава чувство на поинтензивна топлина слична на онаа

Read More

Граѓани на Струга попладнево се собраа пред општинската зграда протестирајќи поради загадувањето на воздухот предизвикан од опожарувањето на нелегалната депонија во близина на градот. Тие побараа од надлежните институции во државата заштита на нивното уставно право на чиста животна средина, со решавање на проблемот преку

Read More

Избегнувајте производи во оштетени, нагмечени, надуени или напукнати конзерви, тегли, кутии и други амбалажи, не купувајте готови јадења кои стојат во откриени садови, разделувајте ја зготвената од суровата храна, добро измијте ги овошјето и зеленчукот. Ова се само дел од препораките на Агенцијата за храна и

Read More

Чланарината за теретана и учеството во разни спортови кој ја потикнуваат физичката активност можат да бидат прилично скапи и понекогаш се чини дека не се исплатливи. Ново истражување, покажува дека долгорочното вежбање сепак ви заштедува пари. Научниците од американското здружение за срцеви заболувања анализирале податоци

Read More

Водечка британска психотерапевтка предупредува на голем пораст на бројот на млади мажи со сексуални проблеми заради интернет порнографија, пишува BBC. Ангела Грегори вели дека сѐ повеќе момчиња во доцните тинејџерски или раните дваесетти години патат од еректилна дисфункција. Според неа, причина за тоа е зависноста

Read More

Неколку бенефиции кои ќе ги осетите доколку редовно пиете умерена количина. 1. Ја подобрува меморијата Едно истражување направено на лица постари од 70 години, покажало дека оние кои пијат по една чаша вино дневно, паметат повеќе од останатите. Исто така, докторите објаснуваат дека тоа спречува згрутчување на

Read More

На почетокот сме од сезоната на црешите, па убаво е да ја знаеме и здравата страна на ова овошје, кое е од исто семејство како и праските, сливите, кајсиите и бадемите. Го конзумирале уште античките Римјани, Грци и Кинези, а се смета дека од Азија

Read More

Темното пиво содржи ензим кој е исклучително благотворен по здравјето, тврдат германски стручњаци од Технолошкиот универзитет во Минхен. По истражувањата е заклучено дека во малите, лепливи зрнца хмељ се наоѓа ензимот ксантохумол, поприсутен во темното отколку во светлото пиво, кој има поизразени анти-канцерогени својства дури и од

Read More