Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "НАСА"

Можеби има вонземски живот во нашиот Сончев систем, објави НАСА. Сите потребни нешта за живот биле пронајдени на една од месечините што орбитираат околу Сатурн. Енцеладус има хемикалии кои, кога се на Земјата имаат тенденција да укажуваат на живот, што значи дека може да

Read More

Леталото на Американската агенција за истражување на вселената забележала, до сега, најдобри фотографии од Јупитер и открила невреме на северниот пол од најголемата планета на сончевиот систем. Северната поларна регија на Јупитер била многу потурболентна од очекуваното и поинтензивна плава боја во однос на остатокот

Read More

НАСА работи на формирањето на тим кој ќе го направи роботот Robonaut 5 (R5), кој треба да вклучува серија на опции кои би можеле да ги спасат животите на астронаутите во вселената. Имено, НАСА реши да распише конкурс под називот Space Robotics Challenge, а наградата за

Read More

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) соопшти дека јули бил најтопол месец на планетата Земја откако се мерат температурите. Температурите во изминатиот месец биле за 0,84 степени Целзиусови над просекот, а за 0,1 степен над досегашниот рекорд од јули 2011 година. НАСА најавува дека драматичниот раст

Read More

Огромниот астероид кој секоја шеста година може да се види од Земјата би можел да предизвика огромни штети и загубени животи, доколку дојде до промена во неговата орбита - пренесува НАСА. Вселенската агенција на астероидот Бен ќе испрати мисија која треба да земе примероци. Бен

Read More

Леталото Џуно на НАСА по неколкугодишно патување успешно се доближи до планетата Јупитер и ја испрати прва слика направена одблиску со нејзините три големи месечини. Од НАСА се воодушевени што Џуно го направи невозможното, а тоа е да ги избегне сите слоеви на радијација околу

Read More

НАСА забележа низа чудни темни дини на Марс кои изгледаат необично како точки и цртички од Морзеовата азбука. Ова не е прв пат научниците да забележат вакви форми во песоците на Марс, но благодарение на уникатната топографија, оваа област на песочни дини која се наоѓа јужно

Read More

НАСА оствари голем успех-нејзината сонда Џуно, вредна 1,1 милијарда долари, успешно влезе во орбитата на Јупитер во рамки на мисијата за истражување на потеклото на Сончевиот систем. Светските агенции пренесуваат дека серија на радио сигнали испратени од вселенското летало потврдиле дека маневарот за влез во орбитата

Read More

Најновите слики кои пристигнуваат од леталото „Нови хоризонти“ откриваат импресивен пејсаж од површината на најодалечената планета Плутон од кој се добива впечаток дека станува збор за активно и живо небесно тело. Причината за тоа е прегледот на снимките од кои се гледаат големи замрзнати чистинки распоредени

Read More

Македонскиот тим успеа да го освои првото место на глобалниот натпревар НАСА спеј ап челинџ. Според резултатите нашиот тим со 48.195 гласови убедливо водеше пред останатите тимови. Сега на ред е официјална верификација на резултатите од НАСА. Откако и официјално ќе се потврди, тројцата средношколци Филип

Read More