Tuesday, Jun 25, 2024

Наташа Малинкова која важи за еден од подобрите женски вокали во Македонија ја преработи во акустична верзија евровизиската песна на Јана Бурческа. Песна “Dance Alone“ која во европските обложувалнице е помеѓу топ 10 песни на овогодинешната Евровизија, која сеуште не се знае дали ке се

Read More

Поранешниот хрватски репрезентативец Иван Класниќ доби голема правна битка во Германија. Регионалниот суд во Бремен одлучи дека поранешниот лекарски тим на Вердер мора да плати надоместок од 100.000 евра, како резултат на погрешно лекување на поранешниот напаѓач на Вердер, Иван Класниќ. Класниќ ги тужел лекарите Геца

Read More

Младата американската пејачка Тејлор Свифт, постави необичен рекорд на Јутјуб, велат од компанијата. Таа е единствената личност која со две видеа ја надмина магичната бројка две милијарди прегледи. Во прашање се спотовите за песните „Blank Space“ и „Shake It Off“ од веќе легендарниот албум на

Read More

Ленин Јовановски со моторџиската група го предводеше денешниот протест на иницијативата „За заедничка Македонија“. Организаторите исто така пристигнаа во првите моторџиски редови. Тие качени на своите мотори на кои се вееше македонското знаме ја возеа патеката од пред владата до Собранието, а накратко се задржаа

Read More

21 годишна студентка од Велес, во декември минатата починала поради долгите процедури во здравствениот систем, ненавремена реакција на лекарите и долгото чекање на резултатите од биопсија, обвинува нејзиното семејство. Најблиските на починатата девојка, за која инсистираа да не се објави името, кое е познато

Read More

Владимир Милчин кој до 2015 директоруваше со Сорос го потсети Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ од каде се познаваат. Ова доаѓа откако Димовски продолжи со познатата реторика на напади и десороизација во парламентот. Деновиве, медиумите со огромно внимание ги следат случувањата или неслучувањата во парламентот,

Read More

Нашата најдобра машка ракометна репрезентација доби наследник на досегашниот Лино Червар, денес беше претставен новиот тренер Раул Гонзалес. Како што се и шпекулираше по одењето на Лино, така и се случи шпанскиот тренер Гонзалес, кој исто така го предводи и Македонскиот тим Вардар е нов

Read More

Нема одлука во ДУИ. Министрите се уште се дел од техничката влада. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по завршувањето на седницата на Централното претседателство во седиштето посочи дека не донеле конечна одлука дали министрите ќе си поднесат оставки. – Расправаме за деблокирање на оваа состојба

Read More

Млад бегалец од Сирија е префрлен со тешки изгореници од островот Хиос во Атина откако се обиде да се самозапали во бегалски камп. Момчето на возраст од 29 години се лекува во Атина со тешки рани. Хоспитализиран е и грчки полицаец кој се обидел да

Read More

Ситуацијата во Македонија би можела да излезе од контрола бидејќи лидерот на втората најголема политичка партија одбива да го даде мандатот за формирање влада во која би учествувале партиите на локалните Албанци, изјави албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за швајцарскиот весник „Tages-Anzeiger“. Запрашан за нападите

Read More