Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "Илија Димовски"

Фактот дека има само еден кандидат за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ е изненадувачки и не е позитивен за партијата, изјави Илија Димовски пред почетокот на вечерашната седница на Централниот комитете на партијата пред вонредниот конгрес што утре и задутре треба да се одржи во Валандово. –

Read More

Во централата на ВМРО-ДПМНЕ најчесто се споменува името на Илија Димовски како најверојатен кандидат на Никола Груевски на местото претседател на партијата, наведува бугарската новинска агенција БГНЕС во текстот посветен на најновиот развој на настаните во најголемата опозициска партија во Македонија. Како што коментира БГНЕС, Димовски,

Read More

ВМРО-ДПМНЕ нема да достави предлог за едно од петте потпретседателски места на Собранието, иако на опозицијата ѝ следува место по деловникот, изјави пратеникот и координатор на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. – Кажавме дека сме против тоа да има пет потпретседатели на Собранието.

Read More

На почетокот на расправата на пленарна седница во Собранието за предлог-законот за употреба на јазиците, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, обвини дека со овој закон ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори закажани за 15 октомври. – Законот за јазици се носи во пресрет на локалните

Read More

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи изборот за нов јавен обвинител бидејќи е спротивно на Членот 8а од Изборниот законик и на денешната седница ќе се спротивставиме на ваквата иницијатива на СДСМ, рече пратеникот Илија Димовски во однос на распишувањето на оглас за избор на нов

Read More

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во Македонија“, како и дека „одговорноста е

Read More

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од Талат Џафери да ја прекине расправата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски бидејќи е спротивно од Изборниот законик. Димовски нагласи дека јавноста е манипулирана од СДСМ и Џафери за приоритетноста за разрешување на Јавниот обвинител, бидејќи денес во

Read More

На шестата пленарна седница, на која почна расправата за владиниот предлог за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлески, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, веднаш побара седницата да биде прекината и да продолжи по одржувањето на локалните избори, на 15 октомври. – Во согласност со членот 8а

Read More

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот, јавува „Макфакс“. Судиите од скопска Апелација ја отфрлија неговата жалба

Read More

Попладнево околу 14 часот, во СЈО пристигна и пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој е повикан да даде исказ како еден од осомничените во случајот „Талир“. Пред да влезе во просториите на СЈО, на новинарско прашање зошто е повикан и осомничен, Димовски

Read More