Sunday, Apr 5, 2020
HomePosts Tagged "пресуда"

Врховниот суд ги укина пресудите за „Монструм“ и го врати случајот на повторно судење. Судот донесе пресуда со која ги уважува жалбите на обвинетите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, што се случи на 12 април 2012 година. Со пресудата на највисокиот суд во земјава се

Read More

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа. На

Read More

Скопскиот Кривичен суд по барање на Министерството за внатрешни работи го презакажа објавувањето на пресудата за „Дива населба“ за 2 ноември, поради ангажираност на полицијата за време на локалните избори. Судското рочиште беше закажано за 17-ти овој месец. Денес на 13.10.2017 година во 13:45 часот во

Read More

Основниот суд Скопје 1 за 17 октомври го закажа соопштувањето на пресудата за случајот „Диво Насеље“ за кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 година, во кои загинаа осуммина припадници на македонската полиција. Денеска се одржа последното рочиште на кое беа изнесени завршните зборови на

Read More

Скандалозна е пресудата со која поранешниот телохранител на Никола Груевски, Дејан Митревски – Урко е осуден на условна казна за сообраќајната несреќа во која загина момче, изјави денеска на прес-конференција Стефан Богоев, пратеник и претседател на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ). Според Богоев, ова е уште

Read More

Ова е скандалозна пресуда, брзањето да се донесе пресуда укажува на планот и програмата на едно злосторничко здружение кое бега од правдата и вистината. Целта на донесувањето на ваквите пресуди е да станат правосилни како не би можеле да бидат преквалификувани, изјави за А1он, поранешниот

Read More

Поранешниот хрватски репрезентативец Иван Класниќ доби голема правна битка во Германија. Регионалниот суд во Бремен одлучи дека поранешниот лекарски тим на Вердер мора да плати надоместок од 100.000 евра, како резултат на погрешно лекување на поранешниот напаѓач на Вердер, Иван Класниќ. Класниќ ги тужел лекарите Геца

Read More

Инженерот на Фолксваген, Џејмс Роберт Лианг ја призна вината во измамата за која се товари оваа компанија. Пресудата ја донел федералниот суд во Детроит и станува збор за првата пресуда во врска со одговорните за скандалот со манипулирањето со издувните гасови кај дизел моторите на

Read More

Кривичниот суд во Скопје денеска го осуди Никола Кузмановски на 19-годишна затворска казна поради убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, што се случи на 9 јануари 2015 година на потпокривот на Детската клиника во Скопје. Кузмановски, кој бил во љубовна врска со Здравковска, знаел дека медицинската

Read More

Разузнавачот Звонко Костовски по укинувањето на аболицијата на Иванов за сите инволвирани лица ќе мора да се врати во затвор за доиздржување на затворската казна која му беше изречена за вмешаноста во случајот „Пуч“, пренесува Макфакс. Тој беше првиот со пресуда откако се спогоди со

Read More