Sunday, Sep 27, 2020
Home2017March (Page 2)

Европската Унија треба да поднесе пријава против Соединетите Американски Држави пред Светската трговска организација (СТО) по најавите дека Вашингтон ќе воведе царини за увоз на челик од пет земји членки на унијата. Ова е позицијата на германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел кој како

Read More

Југохромци уште еднаш ги потсетија властите дека егзистенцијата на околу 700 работници се доведени во прашање. Доколку не донесете позитивна одлука за повторно пуштање со работа на „Југохром Алазар“ Јегуновце во текот на следната недела тоа ќе значи згаснување на Југохром засекогаш, соопштуваат денеска од Синдикалната

Read More

Го осудуваме симнувањето државното знаме на Р. Македонија од јарбол во центарот на Куманово. Повикуваме граѓаните да не потпаѓаат под провокации коишто имаат за цел поттикнување меѓуетнички тензии, од кого и да доаѓаат, за какви било интереси и да се. Сите вакви инциденти одат во прилог

Read More

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред седиштето на ДУИ во Мала Речица даде изјава пред новинарите за, како што рече, да не се шират шпекулации. ДУИ не сака нови избори, ДУИ сака што побрзо деблокирање на состојбата - рече Османи. Тој кажа дека денешното Централно

Read More

Конститутивната седницата на македонското Собрание ќе продолжи во понеделник во 12 часот. Викендов пратениците ќе одмараат од напорните реплики и контрареплики на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. И денешната седница не поминна без опструкции што го вклучи алармот во ДУИ чие претседателство заседава во Мала Речица.

Read More

Во 16,00 ч. на Плоштадот во Куманово 2 лица од јарболот го симнале на подолна зона македонското знаме, а на горната зона ставиле албанско знаме. Од страна на полициски службеници од СВР-Куманово приведени се лицата при што е констатирано дека се работи за Л.С. (2000)

Read More

ВМРО-ДПМНЕ планира да ја оспори новата влада пред Уставниот суд, доколку парламентарното мнозинство на СДСМ, ДУИ и другите албански партии ја изберат без претходно да добијат мандат од претседателот Ѓорге Иванов, велат добро упатени партиски извори - пренесува Фокус. -Уставот не се занимава со прашањето што

Read More

Независно и ефикасно судство во заштита на правата и на слободите на граѓаните беше темата на конференцијата организирана од Мисијата на ОБСЕ и од Здружението на судии на Македонија, што се одржа денеска во Скопје, а по повод „Денот на судството“. Околу 100 судии и високи

Read More

На денешниот состанок на централно претседателство на ДУИ, кое веќе е во тек во седиштето на партијата во Мала Речица, ќе се расправа за повлекување на министрите на ДУИ од Владата, велат партиски извори за „Мета“. Доколку централното претседателство донесе ваква одлука, актуелната Влада ќе остане

Read More

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели за „Мета“ директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими. –

Read More