Wednesday, Sep 23, 2020
HomePosts Tagged "Хиос"

Во црквата на грчкиот остров Хиос за Велигден се случи вистинско шоу! Полна црква верници кои со нетрпение го чекат свештеникот. Свештеникот со скок излета од олтарот и почнува да го објавува воскреснувањето на Христос со фрлањето на ловорови лисја кон верниците. Видео стана невиден хит во

Read More

Млад бегалец од Сирија е префрлен со тешки изгореници од островот Хиос во Атина откако се обиде да се самозапали во бегалски камп. Момчето на возраст од 29 години се лекува во Атина со тешки рани. Хоспитализиран е и грчки полицаец кој се обидел да

Read More

  На грчкиот остров Хиос се случува бунт од страна на бегалците поради нивното депортирање во Турција. Грчаката влада се подготвува за насилство поради спровеување на договорот од Европската Унија, според кој од понеделник ќе започне враќањето на мигрантите кон Турција. Немирите кои заробените бегалци ги предизвикуваат,

Read More

Повеќе од 800 мигранти вчера побегнале од центарот за бегалци на грчкиот остров Хиос, пренесе ТАСС. Околу 500 лица побегнале во текот на денот и најмалку уште 300 ноќеска. Повеќето од нив се Сиријци. Тие планирале да се качат на ферибот за Пиреја. Атинскиот весник „Катимерини“

Read More