Wednesday, Jun 3, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 163)

Австралија стравува од масовно ширење на ХИВ вирусот. Центарот за спречување на ширење зарази денеска повикаа над 11.000 лица да се тестираат поради „можна и многу веројатна“ зараза со ХИВ вирусот, Oд ноември лани,  во најмалку 12 стоматолошки ординации инспекторите утврдиле дека хигиената и несоодветната стерилизација на

Read More

Најмалку 30 лица биле убиени, а стотици биле повредени при експлозија на напад во Јемен. ОН објави највисок степен на хуманитарна криза во земјата во следниве 6 месеци. На овој начин, Јемен им се приклучува на групата земји како Ирак Јужен Судан и Сирија. Во

Read More

Од Португалија преку Велика Британија, преку Шпанија, Фрација, Белгија,Холандија како и на северот на Италија, наредниве денови температурите ќе се движат од 30 до 40 степени целзиусови.Поради искуство со смртоносниот топлотен бран од 2003 година властите во овие земји објавија препораки за граѓаните.Истите се посебно

Read More

Луксембург е новата земја-претседавач со Европската Унија од денес до 1 јануари 2016 година. Најавено е дека претседавањето  ќе се заснова врз седум столбови: поттикнување на растот, инвестиции и вработување, продлабочување на социјалните димензии на ЕУ, управување со миграциите, фокус врз дигитализација на единствениот пазар, промоција

Read More

  Патник се само-запали во првиот вагон од јапонски брз воз на линијата Токио-Осака. Патникот кој се запалил полевајќи се со бензин починал, а најмалку осум лица се повредени. –соопштиле од јапонската железница. После инцидентот, во болница биле префрлени уште две лица поради проблеми со срцето

Read More

Америка е погодена од серија на инциденти мотивирани од расна омраза и се создава ново движење за граѓански права кое бара еднаквост и стопирање на насилството. Најголемата битка не се води на улиците, туку во Сенатот на Јужна Каролина каде се уште се вее знамето

Read More

Бомбашки напад во Египет. Државниот обвинител Хишам Барахат ранет е денеска во напад на неговиот автомобил во Каиро. Бомбата експлодирала додека неговиот конвој поминувал низ станбениот комплекс Хелиополис. Покрај Баракат, при нападот се повредени уште три лица - двајца негови телохранители и еден случаен минувач. Египетското

Read More

Еден човек бил повреден во тепачка и пукање во Сан Франциско за време на демонстрациите на активисти во поддршка на одлуката на американскиот Врховен суд да ги легализира истополовите бракови, соопшти ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Си-Ен-Ен. Инцидентот се случил кога при мноштвото позитивни поддржувачи на

Read More

Брод се судри со танкер во во северниот дел на протокот Дарданели, при што нема повредени, соопшти РИА Новости, повикувајќи се на информации од компанијата-оператор на патничкиот брод. Бродот за крстарење “Селестино Кристал”, пловел од Грција за Истанбул. Претходно денеска специјализираното интернет издание “Морско Билтен-Совфрахт” соопшти

Read More

Владата на Тунис денеска објави дека ќе затвори 80 џамии кои не се контролирани од државата, еден ден откако вооружен напаѓач уби 39 лица пред хотел во туристичко одморалиште во градот Сус. Тунискиот премиер Хабиб Есид ги обвини џамиите за поттикнување насилство и рече дека тие

Read More