Monday, Jun 1, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 165)

Кина денеска ги критикуваше САД заради кршење на човековите права и ги осуди заради полициската бруталност, расизам и глобално прислушување, пренесува Танјуг. Во извештајот што главно се темели на пишувањето на американските медиуми, Бирото за информации на кинескиот Државен совет наведе дека во САД често

Read More

Спасувачките екипи денеска во џунглата во северозападниот дел на Колумбија пронајдоа преживеани мајка и бебе, кои од саботата се водат како исчезнати по уривање на авион. Осумнаесет годишната Нели Муриљо и нејзиниот син Јудиер Морено, кој се уште нема една година, се пронајдени во близина

Read More

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во рамки на состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на Северната Алијанса, истакна дека многу жали за цивилните жртви од бомбардирањето на НАТО на СР Југославија во 1999 година. Како што јавува дописникот на МИА

Read More

Милитантите од Исламска држава повторно влегле во клучниот сириски град Кобане, детонирајќи бомбаш-самоубиец и борејќи се со курдските сили на улиците. Најмалку 8 луѓе се убиени, а 40 се ранети кога терористичката група го нападнала градот од три страни, откако наводно дошле од Турција преминувајќи

Read More

Русија го продолжи ембаргото врз западните земји од ЕУ, САД, Канада, па дури и Австралија од каде се забранува увоз на храна и состојки, како одговор на претходно поставените санкции на Европската Унија поради кризата во Украина. Според руските медиуми Путин имал средба со членовите на

Read More

Џулијан Асанж кој овозможи да бидат откриени доказите за прислкување на САД врз тројцата последни француски претседатели го повика европските држави на акција за поведување истрага против шпионските служби. САД, од друга страна пак се обидува да ги смири сојузниците во Европа и дава гаранциите

Read More

Холандската организација за правата на жените Women on waves ќе организира пренос на лекови за абортус во Полска каде легалниот абортус е тешко достапен поради строгите конзервативни закони. Секој пренос на лекови преку граница без оглед на нивната намена е забранет но, организацијата нашла дупки

Read More

Унгарија синоќа соопшти дека ја суспендира Даблинската спогодба, европски документ кој се однесува на бегалците за да ги заштити унгарските интереси. Тоа значи дека Унгарија веќе нема да прима бегалци кои во Европската унија влегле преку нејзина територија, а потоа отишле во друга земја на

Read More

Десет лица загинаа, а триесет се ранети на пазар на североистокот на Нигерија кога 12-годишно девојче активирало експлозив, изјавија сведоци и припандик на спасувачките екипи. Нападот се случи вчера во Гујби, во државата Јобе, околу пладне по средноевропско време. „Овој бомбашки напад го изведе девојче од

Read More

И по една година, Холандија се уште е заинтересирана за расчистување на контроверзниот случај со малезискиот авион. Холандија и нејзините сојузници ја разгледуваат можноста за отворање случај пред меѓународен суд, за гонење на осомничените за соборување на малезискиот патнички авион над Украина минатата година, откриваат извори

Read More