Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "Сообраќај"

Поради фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Шкендија и Милан, што во 20.45 часот ќе се одигра на стадионот „Телеком арена“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за возила и пешаци, согласно подготвениот план за сообраќајно и физичко обезбедување. Како што

Read More

Поради Супер купот на УЕФА од денеска ќе биде воведен посебен сообраќаен и пешачки режим за сообраќајниците во непосредна близина на стадионот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека од осум часот денеска до завршување на натпреварот, односно до 9 август, на потегот од крстосниците на улиците

Read More

Вечерното возење на велосипед може да биде многу забавно, но и опасно доколу не ги следиме безбедносните мерки кои се препорачуваат, како светло на велосипедот, кацига и ред други. Но дали овие заштитни мекри се доволни? Што се случува доколку ние внимаваме но другите не?   Michelin

Read More

Само во текот на 2016 година на патиштата низ Македонија се случиле 3904 сообраќајни незгоди со потешки последици, а во 150 од нив имало и настрадани лица. Овие бројки споредени со претходните години, или само со податоците за 2015 година, покажуваат нагорен тренд и тоа

Read More

По познатата група ѕид на сообраќајниот срам на Facebook, сега има и видео сообраќаен срам на видео каналот YouTube. Скопјанец со мотор го снима секојдневниот сообраќај во сите делови од градот и прави компилација наречена: Посебните луѓе (идиоти) во сообраќајот. Корисниците на YouTube ја поздравуваат

Read More

Поради обилни врнежи од дожд утринава патничкиот сообраќај на автопатот Гостивар – Тетово – Скопје поточно од клучката Југ е пренасочен преку тетовското градско подрачје до клучката Север. Поради невремето што го зафати скопскиот регион од саботата во прекин е и сообраќајот по скопската обиколница од

Read More

Во герила акција на Цивика мобилитас поставени се неколку картонски фигури со коси покрај патот кон Маврово со цел надлежните да ја сфатат сериозноста на проблемот со неискосената трева која го попречува видикот на возачите и може да доведе до голем број на несреќи. „Идејата на

Read More

Илинденските празници се период кога во Охрид традиционално има најголем број на домашни и странски туристи, па токму затоа целосно е блокиран патот на Охридското крајбрежје од Градиште до центарот на градот при што се патува и повеќе од два часа. Огромната колона на возила

Read More

Околу половина час има задржување на граничните премини од македонска страна за влез и за излез од државата. Нормализиран е и сообраќајот кај тунелот Демир Капија каде поради сообраќајна несреќа беше затворена едната лента, соопшти АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без

Read More

МВР денеска на ГП Табановце го промовираше новиот мобилен систем за снимање со камери, чија цел е да се подобри квалитетот на полициското работење, да се заштитат правата на граѓаните, да се спречат сите можности за корупција и непрофесионално однесување на полициските службеници, да се

Read More