Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "немири"

Зачудува фактот што владата на СДСМ заслепувачки се покорува кон директивите и насоките на меѓународните тела за интеграција на бегалците, истовремено заборавајќи ги социјално ранливите категории на кои им ветуваше живот во изобилие на парламенарните избори 2016 година, порача на прес-конференција Андон Сарамандов, претседател на

Read More

Припадникот на собраниското обезбедување, Абдулфетах Алими од кумановско Оризаре за раскажува за тешките моменти што ги минал кога го спасувал пратеникот Зијадин Села од насилниците, објави „Алсат – М“ „Беше тежок момент. Ме викна моја колешка, „Фетах, дојди зашто го убиле Села. Претходно, неколку минути бев

Read More

„Освоивме над 2 милиони гласови“ - се обрати Александар Вучиќ, прв пат од новата претседателска функција. Тој се заблагодари на сите свои соработници и им честиташе на своите противници. Тој истакна дека не победил со фашизам, туку со напорна работа. Рече дека е горд што

Read More

Официјални претставници на Србија и Срби од Косово, ја одбележаа годишнината од етничките немири кои се случија во март 2004 година во Косово, кога животот го загубија 19 лица, а повеќе илјади ги напуштија своите домови. На 13-годишнината од немирите кои се случија на Косово,

Read More

Најмалку 60 лица се повредени во синоќешните судири меѓу полицијата и повеќе илјади поддржувачи на опозицијата во Ереван, кои се пренесени во пет болници во главниот град, изјави портпаролката на ерменското Министерство за здравство, Анаит Ајтајан. Неколкумина демонстранти се повредени во близина на зградата на полицијата,

Read More

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка поради случувањата на натпреварот меѓу Англија и Русија, одигран вчеравечер во Марсеј во рамките на ЕУРО 2016. Постапката е отворена против Фудбалскиот сојуз на Русија, поради инцидентите кои на „Велодром“ ги направија руските навивачи. Тие се обвинети за немирите на

Read More

Најмалку четири лица се загинати и околу 90 се повредени во демонстрациите во центарот на Багдад, соопштуваат болнички извори. Според кажувањата, демонстрантите навлегле во добро обезбедуваната Зелена зона во центарот на Багдад. Ирачките безбедносни сили истрелале боева муниција и гумени куршуми, како и солзавец, за да

Read More

Српскиот премиер Aлександар Вучиќ побара од политичките лидери на Република Српска да спречат насилство на протестите закажани за 14 овој месец. Опозицијата и владејачката партија во Република Српска ги повикаа приврзаниците на протести во Бања Лука пред локалните избори што треба да се одржат во

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека има информации за можна ескалација на немири на партиска основа во Република Српска при одржувањето на протести закажани и од владејачките и од опозициските партии на 14 мај во Бања Лука. Вучиќ вели дека неговата загриженост се должи на информациите

Read More

Тензијата на македонско-грчката граница и понатаму расте. Пред неколку часови група бегалци повторно се обиделе да ја истегнат оградата, со цел да направата дупка за да может да помината на територијата на Македонија. Македонската полиција фрли шок бомби и солзавец кон нив со цел да ја

Read More