Tuesday, Mar 28, 2023
HomePosts Tagged "вирус"

Постариот од двајцата пациенти од Гостиварско кои починаа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, за што вчера информираше Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, е жртва на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, дознава неофицијално „Мета“ од извори во здравствените институции. Во очекување

Read More

Иако со години се смета за искоренета болест, вакцината против вариола вера се уште се произведува во светот. Само ако се спомне вариола вера на луѓето им се замрзнува крвта во вените, па и не е чудно што по 45 години, откако последен пат се

Read More

Бројот на заболени лица од вирусот на западнонилска треска во Србија е зголемен на 17 случаи, од кои два имале смртни последици, изјави денеска директорот на српскиот Институт за јавно здравје, Драган Илиќ. - Ситуацијата е слична на онаа од 2014 година, кога имавме ист број

Read More

Едно 12-годишно момче почина од антракс, а уште 20 луѓе се заразени, соопштија руските власти во северозападниот дел на Сибир. Властите во областа Хамало-Ненец сооопштија дека вкупно 90 жители се подложени на проверки во болница, а местото е во карантин. На појавата на заболувањето му претходело

Read More

Научниците во Бразил дошле до загрижувачко откритие што би можело да доведе до уште побрзо ширење на епидемијата на опасниот Зика вирус. За прв пат досега вирусот Зика е откриен и кај обичните комарци. Си Ен Ен пишува дека иако ова откритие е алармантно, научниците предупредуваат

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека обидот за пуч на „терористичката група“ на имамот Фетулах Ѓулен неуспеа поради волјата на народот. Обраќајќи им се на приврзаниците за време на церемонија во Истанбул за загинатите при обидот за државен удар, тој рече: „Ќе го уништиме

Read More

Словенија го регистрираше вториот случај на лица заболено од Зика вирусот кое го добило при туристички престој во странство, објави Националниот институт за јавно здравје. Лицето што заболело не претставува ризик за јавното здравство, рече Ева Грилц, епидемиолог Институтот за јавно здравје. Грилц додаде дека се преземени

Read More

Истражувачи од разузнавачкиот блог Trend Micro откриле нова верзија на вирусот Godless кој е закана сите уреди кои работат со Android 5.1 Lollipop или постара верзија на оперативниот систем со тоа што корисниците без нивна дозвола ќе добијат инсталирање на непожелни апликации кои може да

Read More

Екс пливачот и екс сопруг на Јелена Жугиќ, директорка на театар Комедија и барател на гумени куршуми за демонстранти, даде можеби најдуховит коментар на актуелната состојба каде сите јавни личности инволвирани во политиката се обидуваат да изразат што е можно посили партиски мотивирани изјави. Маленко

Read More

  Од Светската здравствена организација соопштија дека 800 лица, кои може биле во контакт со 8 погодени од вирусот Ебола, се вакцинирани во јужниот дел на Гвинеја. Вакцината која моментално е од експериментален карактер, последната недела биле применета во Гвинеја и Сиера Леоне, а воедно се покажала

Read More