Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Викиликс"

Основачот на Викиликс и еден од најозлогласените хакери Џулијан Асанж по долги години конечно е ослободен од истражните органи на Шведска кои водеа две постапки за наводно сексуална злоупотреба. - Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на

Read More

„Викиликс“ објави дека ќе плати 100.000 долари за снимка од разговорот на американскиот претседател Доналд Трамп и доскорешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. Пораката е објавена на Твитер-профилот на „Викиликс“ неколку часа откако Трамп, исто така на Твитер, го предупреди Коми да не оддава премногу

Read More

Џулиан Асанж, човекот кој е основач на Викиликс се пофали дека неговата организација добила нови информации поврзани околу изборите во САД. Како што тој наведе, се работи за повеќе материјали поврзани со фондацијата на семејството Клинтон. Активностите на оваа добротворна организација, основана од поранешниот американски

Read More

Викиликс објави нова серија на хакирани мејл пораки од угледни членови на Демократската партија на САД кои во првичната фаза од партиските избори биле против Берни Сендерс кој го омаловажувале, а ја фаворизирале Хилари Клинтон. Со тоа се доведува во прашање целиот изборен процес бидејќи целта

Read More

Викиликс и покрај силните хакерски напади започна со објавување на околу 300 илјади мејл пораки од комуникацијата на членовите на Партијата на правдата и развојот со која раководи актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган и сметаат дека ќе демаскираат многу важни работи. „Првиот дел од документите

Read More

Веб сајтот Викиликс се соочи со голем хакерски напад, а не поминаа ниту 24 часа откако најавија дека наскоро ќе објават стотина илјади документи кои ќе откријат многу тајни за турската политичка елита. Од Викиликс кратко соопштија дека не се сигурно кој стои зад нападот, но се

Read More

Веб сајтот сосема неочекувано најави да се подготват сите бидејќи наскоро ќе ги објави „Документите за Турција“ кои ќе шокираат многумина и ќе откријат непријатни вистини со околу 100 илјади докази за политичката елита. Што конкретно се содржи во овие документи и од каде се

Read More

САД ги шпионирале јапонските политичари, функционери и компании вклучително и „Мицубиши“, се наведува во документот што денеска го објави Викиликс. Американската Национална безбедносна агенција (НСА) шпионирала најмалку 35 „мети“ - компании, владини функционери, министри и поголем број советници на актуелниот премиер Шинѕо Абе во периодот

Read More

Џулијан Асанж за кратко време беше славен како херој во француските медиуми во неговиот поход за откривање на прљавите игри на американските тајни служби кои ги прислушкувале француските претседатели Ширак, Саркози и Оланд. Сепак, неговите откритија и документите објавени на Викиликс не му помогнаа да

Read More

Џулијан Асанж кој овозможи да бидат откриени доказите за прислкување на САД врз тројцата последни француски претседатели го повика европските држави на акција за поведување истрага против шпионските служби. САД, од друга страна пак се обидува да ги смири сојузниците во Европа и дава гаранциите

Read More