Thursday, May 24, 2018
HomeДЕНЕШНАСветРасте бројот на жртви од бродоломот кај Филипини

Расте бројот на жртви од бродоломот кај Филипини

Најмалку 59 лица го загубија животот од бродоломот кој се случи во четвртокот крај Филипини-ссопштила агенцијата DPA.

Телата на загинатите биле пронајдени откако бил изваден потонатиот ферибот. На бродот патувале 187 патници,до сега се спасени Капетанот и дел од екипажот, иситите ќе останат приведени се до крајот на истрагата. Причините за несреќата сеуште не се утврдени.

Фериботот “Нирвана” се преврте во четвртокот на 200 метри од пристаништето на градот Ормок, 20 минути по заминувањето