Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "смрт"

Oд почетокот на годината до 30 септември на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар во Скопје починале дури 127 новороденчиња, соопшти директорката на Клиниката, Викторија Јовановска. На заедничка прес-конференција со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова, Јовановска укажа на низа сериозни

Read More

Загрижувачката бројка на смртност кај новороденчињата и мене ме погодува, не само како министер туку и како човек и како родител. Не, јас немам магично стапче. Но имам волја“, напиша министерот за здравство, Арбен Таравари, на својот фејсбук-профил. „Чувствувам должност, но и одговорност да ви се

Read More

Според информациите на МВР, вчера во 15 часот, во полиција од екипа на Итна медицинска помош било пријавено дека во комплексот „Св.Наум“ во Охрид починал Р.Ј.А. (66) од Република Холандија. „Констатирана е смрт без траги на насилство. Најверојатно смртта настапила како последица од срцев удар“, соопшти

Read More

Четириесет и шестгодишна затвореничка вечерва почина во женското одделение во затворот „Идризово“, дознава „Фокус“ од извори од затворот. Според нашите информации жената, чиј идентитет ни е познат, но нема да го објавиме се до официјална потврда на случајот, се жалела на болки, а во 23.30 часот

Read More

Екологистите се кренаа против рудниците на смртта. Последното предупредување во низата е од Крум Велков, а се однесува на најавениот рудник за злато Иловица. Неговиот текст Ви го пренесуваме во целост. „Ова е дел од Струмичкото поле под селата Иловица и Штука. Ова поле е

Read More

Сега починатиот анестезиолог Зоран Јовановски и неговиот колега Томчо Ванчев поминаа околу два часа во кафе барот каде работев, пред да заминат на интервенција. Вака денеска пред судот сведочеше келнерот според кој испиле околу три чаши алкохолен пијалак. Како што јавува телевизија „Канал 5“, сега

Read More

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден. Великa Сабота е ден на исчекување, ден на свештен трепет пред

Read More

Во сообраќајна несреќа денеска околу 15 часот на патот Велес – Штип во близина на селото Лозово загина 63 годишен скопјанец, кој бил сопатник во автомобилот марка „Шкода“ со скопски регистерски таблички. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова потврдува дека на лице место е загинат сопатникот

Read More

Вчера во 09.40 часот на локалниот пат с.Липец до крстосницата со Р-1304 во Виница се случила сообраќајна незгода во која М.П. (51) од с.Липец, управувајќи трактор „ИМТ 533“ со кочански регистарски ознаки, излетал од патот. Во незгодата возачот М.П од здобиените повреди починал на местото

Read More

Добитникот на Нобеловата награда за литература од 1992 Дерек Волкот почина денес во својот дом на карипскиот остров Света Луција на 87 годишна возраст, соопшти неговото семејство. Негови дела, вклучувајќи ја и автобиографијата во стих „Втор живот“ и карипската верзија на „Одисеја“, со наслов „Хомер“,

Read More