Wednesday, Jun 3, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 162)

Околу 7000 полицајци и повеќето службеници за борба против тероризмот ќе ја обезбедуваат главните прослави во Њујорк  по повод националниот празник на САД кој се одбележува денеска. Стејд Департментот на САД изврши проверка на безбедноста на американските дипломатски претставништва во светот, во пресрет на 4 јули,

Read More

Најмалку 59 лица го загубија животот од бродоломот кој се случи во четвртокот крај Филипини-ссопштила агенцијата DPA. Телата на загинатите биле пронајдени откако бил изваден потонатиот ферибот. На бродот патувале 187 патници,до сега се спасени Капетанот и дел од екипажот, иситите ќе останат приведени се до

Read More

Џулијан Асанж за кратко време беше славен како херој во француските медиуми во неговиот поход за откривање на прљавите игри на американските тајни служби кои ги прислушкувале француските претседатели Ширак, Саркози и Оланд. Сепак, неговите откритија и документите објавени на Викиликс не му помогнаа да

Read More

Можеби многумина граѓани се почуствувале фруструрано кога ќе погледнат како припадниците на полицијата ги кршат правилата, но еден возач од САД и покрај искрените намери испадна тежок кретен. Забележувајќи полициско возило како вози над брзинскиот лимит успаа да со сопре припадникот на К9 единицата кој

Read More

Рускиот парламент го изгласа новиот Закон за приватност со кој ќе им се наложи на интернет пребарувачите да ги блокираат резултатите за одредена личност доколку тоа биде побарано од нив поради зачувување на правото на приватност и заштита на личниот углед. Сепак, има стравови дека

Read More

Полицијата во Хаг вчера привела повеќе од 200 лица поради кршење на полицискиот час. Немирите траат веќе четири ноќи, а започнале во понеделникот навечер, откако еден доселеник од Карибите починал во полициска станица под неразјаснети околности. Протестите се случиле во имигрантската населба Шилдервијк. Премиерот Марк Руте

Read More

  Чешка стравува од вирусот МЕРС. Од Чешкото министерство за здравство информирале дека кај еден маж се забележани симптоми на смртоносниот вирус, истиот бил пренесен на инфективното оделение во болницата ,,На Буловце” во Прага. Пациентот пред извесно време се вратил од Јужна Кореја каде смртоносниот вирус

Read More

Во најновиот напад на Боко Харам убиени се 150 Нигеријци. Над десеттина екстремисти палеле куќи во три оддалечени села во нигериската сојузна држава Борно. Жртвите се претежно момчиња и мажи кои за време на нападот се молеле во џамиите, но има и жени кои биле

Read More

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој е во еднодневна посета на Букурешт, отвори командно-контролен центар на Алијансата, кој е првиот од шесте вакви штабови од тој тип, предвидени во Источна Европа. Тој денеска изјави дека Алијансата не гледа „непосредни закани“ за нејзините членки, кои

Read More

Во Велика Британија ќе се дебатира за активирање на армијата со изведување на воздушни напади против борците на ИСИС во Сирија. Мајкл Фалон, министерот за одбрана ќе му предложи на Парламентот дека нападот на екстремистите во Ирак е нелогичен, но затоа пак може да се

Read More