Monday, Jul 6, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 166)

Агенцијата за национална безбедност на САД шпионирала тројца француски претседатели се открива во најновите документи објавени на Викиликс. NSA ги следела комуникациите на Жак Ширак, Никола Саркози и Франсоа Оланд сегашниот претседател на Франција во периодот од 2006 до 2012 година. Тоа беше доволна причина

Read More

Вашингтон ќе распореди тенкови, артилерија и друга воена опрема во источна и централна Европа, во обид да ги убеди сојузниците од НАТО во загриженоста поради можна интервенција на Русија во Украина, рече американскиот секретар за одбрана Аш Картер. Картер кој се наоѓа во посета на Естонија,

Read More

Шестмина Талибанци денеска ја нападнале парламентарната зграда во Кабул. Прво предизвикале експлозија на автомобил-бомба, пред зградата на Парламентот, а потоа пукајќи од огнено оружје, влегле во зградата. Силите за безбедност веднаш возвратиле со оган, при што се убиени сите талибанци. Властите велат дека пратениците биле безбедни,

Read More

Римокатоличкиот поглавар ги оплакуваше жртвите од Холокаустот во текот на Втората светска војна и ги обвниви „големите сили“ кои не превзеле ништо за да ги спречат Нацистити во систематското уништување на Евреите, како и сите малцински групи кои беа на листата за истребување на Хитлер. Папата

Read More

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев ја обвини Америка дека стои зад државниот удар во Украина и за таа цел потроши пет милијарди долари - пренесува МИА. – Промената на власта во Украина ги поттикна настаните што таму се случија. Асистентот на американскиот државен

Read More

Околу 23 илјади луѓе се собраа на британскиот праисториски споменик Стоунхеџ за да присуствуваат на изгрејсонцето во 4:52 часот. Минатата година се собрале 36 илјади посетители на овој настан. Денеска е рамноденица и најдолгиот ден во година, на северната полутопка (летен солстициум), а на јужната најкраткиот

Read More

Три лица загинаа, а околу 50 лица се повредени попладнево откако возач во центарот на Грац во Австрија, со голема брзина влетал во случајните минувачи. Осомничениот излегол од својот автомобил и напаѓал минувачи со нож пред да биде уапсен, а било повредено дека потекнува од Босна,

Read More

Планот на Барак Обама за поразување на терористичката армија ИСИС пропаѓа, барем така велат најновите анализи од теренот каде се води тешка мисија за собирање на борци кои ќе им се спротистават на милитантите. Американската армија и нејзиниот главен командант Обама дадоа ветување дека нема

Read More

Советот на Европската Унија донесе одлука за продолжување на сила на економските санции врз Крим, регионот кој неодамна се припои во Руската Федерација. Евробирократите продолжуваат да применуваат тешки рестрикции врз самопрогласените руски територии и ќе има забрана за увоз и извоз на стоки кон европските

Read More

Америка ги прекршила правата на многу Арапи и муслимани кои се приведени во рамката на борбата против тероризмот по терористичките напади на 11-ти септември 2001 година. Ова е одлуката на судот во оваа држава по тужбата која пред 13 години ја поднесе невладината (CCR) организација

Read More