Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "војна"

David Jay и James Nachtwey се професионални фотографи кои ги следат животите на американски војници кои биле тешко повредени во војните во Ирак и Авганистан. Фотографиите  можеби се тешки и непријатни за гледање, но David Jay и James Nachtwey сметаат дека на овој начин ги овековечуваат хероите кои

Read More

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села сведочи дека цел му била да се соочи со организираните напаѓачи кои дошле специфично за да му извршат атентат, затоа тргнал кон нив наместо да бега по што се одвојува од групата на пратеници кои исто

Read More

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер во интервју за „Фајненшл Тајмс“ предупредува дека анти-ЕУ ставовите на претседателот на САД можат да предизвикаат војна на Балканот. Јункер му испрати отворено предупредување на американскиот претседател Доналд Трамп да престане да ги охрабрува земјите од ЕУ да го следат

Read More

Пензионираниот генерал и поранешен началник на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на БиХ. „Никого не заплашуваме, но

Read More

Информативен мрак владее денеска во Грција по одлуката на телевизиите да прогласат 24-часовен штрајк. Одлуката за штрајк доаѓа од Федерацијата на вработени во радијата и телевизиите во Грција во знак на револт против доделувањето на само четири национални концесии за работа на четири грчки телевизиски

Read More

Сатусот на Елдин Курбашиќ од Сараево објавен на неговиот фејсбук профил привлече многу внимание во регионот. Тој упати јасна порака и критика кон сите кои подгреваат непријателства и повикуваат на насилство. Ја прикажува војната низ искуството на обичниот човек фрлен во крвта, шрапнелите и туѓите интереси. „Бидејќи

Read More

Пред почетокот на состаноците на Г20 Самитот кој се одржува во Кина, дипломати и политичари од Русија и САД се во последна „партија“ шах пред одлучувањето на судбината на Сирија која со години води крвава граѓанска војна. Според извори од Стејт Департментот постои шанса за договор

Read More

Бројот на загинати во досегашната 18-месечна граѓанска војна во Јемен достигна околу 10.000 лица, изјави денеска координаторот за хуманитарни прашања на ОН Џејми Макголдрик. Досега официјалните претставници и хуманитарни организации во Јемен наведуваа дека има над 6.000 загинати. Макголдрик на прес-конференцијата во Сана потенцира дека новите податоци

Read More

Безбедносните служби на Бразил само ја влошија состојбата во флавелите, делови од градот речиси целосно контролирани од нарко бандите.   Насилството во последните 5 години со повеќе програми на пацифизација на дилерите се намалуваше постојано, но новиот агресивен пристап од почетокот на оваа година доведе

Read More

Преживувајќи го страшното бомбардирање во кое починало цело нивно село, Виетнамците Хо Ван Тан и Хо Ван Ланг се криели во џунглите повеќе од 40 години убедени дека војната и понатаму трае и дека сериозно се приближуваат кон населби каде што има луѓе. Таткото и

Read More