Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "Јужна Кореја"

Растат тензиите на корејскиот полуостров. Американска воена подморница опремена со крстосувачки ракети денеска пристигна во водите на Јужна Кореја а наскоро треба да и се придружат и неколку носачи на авиони. Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се сретна со членови на советот за безбедност на Обединетите

Read More

Јужнокорејскиот премиер Хванг Кјо-ан денеска објави крај на епидемијата на блискоисточниот респираторен синдром (МЕРС) во земјата. Како што јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, 36 лица починале и 186 беа заразени од болеста, за која нема ниту лек, ниту вакцина. – Откако направивме оценка на ситуацијата, медицинскиот персонал

Read More

Болниците во Сеул во кои се  ширеше фаталната зараза од вирусот МЕРС од денеска се враќаат кон нормална работна состојба. Во последниве две недели во Сеул немало пријави за нови случаи зафатени со болеста која е позната и како Нилска треска,.  Како последица на истата,

Read More

  Чешка стравува од вирусот МЕРС. Од Чешкото министерство за здравство информирале дека кај еден маж се забележани симптоми на смртоносниот вирус, истиот бил пренесен на инфективното оделение во болницата ,,На Буловце” во Прага. Пациентот пред извесно време се вратил од Јужна Кореја каде смртоносниот вирус

Read More