Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "посета" (Page 4)

Премиерот Никола Груевски на негова иницијатива оствари средба со американскиот претседател Џо Бајден со што си ја зацврсти својата позиција на политичката мапа и со наведените заложби за членство во НАТО и ЕУ доби поддршка како стратешки партнер. На средбата се разговарало на повеќе теми,

Read More

Европратениците на средби во Скопје. Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан попладнево во седиштето на СДСМ имаа средба со лидерот на партијата Зоран Заев. По средбата тие не дадоа изјава за медиумите. Посочија дека изјава ќе дадат утре откако ќе завршат сите нивни средби

Read More

Златните славејчиња ги посетија своите пријатели во фабриката Вивакс, најголемиот производител на сокови во Македонија, под брендот Вива. Долгогодишното другарување и соработка, овој пат, беше во форма на едукативна прошетка низ погоните за производство на Вива соковите, при што Златните славејчиња се запознаа со процесот

Read More

Вицепремиерот за европски прашања денес ќе го посети техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски за потикнување на реформските процеси кои се неопходни при доближување до европските интеграции. Станува збор за повеќе институционални посети на Бесими кој работи на процесот на интеграција во ЕУ иако

Read More

Денешната посета на министерот за надворешни Никола Попоски во Атина иако во временски рамки може да се оцени како историска сепак, не донесе ништо значајно во односите со Македонија, ниту пак ги доближи позициите за решавање на спорот за името. Првиот македонски дипломат по службените средби

Read More

Грција во наредниот период ќе треба да презентира идеи како да дојде полесно до решение на спорот за името со Република Македонија и да допринесе за затоплување на меѓудржавните односи. Сетот на идеи според дипломатски извори нема да се соопшти јавно, туку ќе му се

Read More

УНХЦР е во преговори со холивудската ѕвезда Анџелина Џоли, која воедно е назначена за специјален претставник на високиот комесат. Џоли како амбасадор на добрата волја имала повеќе од 40 посети низ светот, а од седиштето во Женева сакаат да ја донесат со цел да придонесе

Read More

Кабинетот на албанскиот премиер, Еди Рама, соопштува дека Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре ќе престојува во Албанија на работна посета. Како што е наведено во соопштението од кабинетот, Столтенберг ќе се сретне и со претседателот Бујар Нишани, министерот за одбрана Мими Кодели и Надворешни

Read More

Ѓорге Иванов, претседател на Македонија, од недела ќе започне со работна посета на Франција, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната Конференција на УНЕСКО. Претседателот Иванов ќе се обрати на пленарната сесија на отворањето на лидерскиот форум, на тема „70

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска е во работна посета на Република Србија. За време на посетата Поповски остварил средба со српскиот министер за надворешни работи и потпретседател на Владата, Ивица Дачиќ, и со српскиот премиер Александар Вучиќ. Соговорниците разговарале и за евроинтеграциите и била

Read More