Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "средби"

Во Скопје, Куманово и Гевгелија од месец април започнуваат локалните кампањи во насока на подобрување на политиките и услугите за бегалцит е мигрантите на локално ниво. Организациите кои работат на оваа тематика заедно со Локалните мрежи за поддршка на интеграција на бегалците ќе организираат низа

Read More

Датумот за локалните избори и измените на Изборниот законик може да бидат први на агендата на Собранието доколку на лидерска средба или претставниците на парламентарните парти постигнат консензус за тоа. Со ова Талат Џафери и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврдија информацијата дека партиите

Read More

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји откако вчера заврши половина од работата, денес треба да се сретне новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафери со што ќе му даде признание од САД дека со него ќе продолжи

Read More

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во американскиот Стејт департмент, Хојт Брајан Ји во понеделник ќе допатува во Македонија во обид да помогне во надминувањето на политичката криза. Па така, политичките лидери наместо пикник, ќе имаат работен ден на трудот. Ји, како што соопштија

Read More

Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен, твитна еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и претставниците со парламентарните политички партии. „Почнаа разговорите во Скопје. Итно е потребна нова влада

Read More

Груевски со последна средба со граѓаните на Радожда ја заврши посетата на Охридско-Струшкиот регион при која истакна реализација на повеќе ветени проекти од платформата на ВМРО-ДПМНЕ, а исто така ги слушна и предлозите за сите потреби и нови барања на жителите. Присутните побараа да се

Read More

Викторија Нуланд, високиот претставник од Стејт Департментот на САД, по денешните средби со политичките лидери во Македонија посочи дека разговорите се одвивале конструктивно и дека возможно е да се постигне договор за излез од политичката криза. Клучно ќе биде договорот од Пржино да се врати на

Read More

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите на СДСМ Зоран Заев

Read More

Од народот за народот е главната политичка мантра која ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја применува и во претстојната предизборна кампања, па наместо со големи митинзи ќе одржува средби со граѓаните каде ќе им ги предочи причините зошто не се откажуваат од изборите иако се единствена

Read More

Лидерите на ДУИ, ДПА и СДСМ денес ќе имаат средби со Јоханес Хајндл, специјалниот пратеник од Германија, при што ќе се разговара за можните решенија од политичката криза. Со оглед дека единствено ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот за одење на предвремените избори, можно е да се

Read More