Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "посета" (Page 3)

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, утре повторно ќе допатува во Македонија. Тој ќе се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. На Хајндл ова ќе му биде трета посета на Македонија за нешто повеќе од еден месец. При последната посета, на

Read More

Светски познатиот пејач Рики Мартин, кој е и амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ, вчера посети  камп на сириски бегалци во Либан, каде што се сретна со сириски деца, соопштија американските медиуми. Тој изјави дека зборот „бегалец" се обезвреднил деновиве, но светската заедница треба да ги отвори

Read More

Хојт Брајан Ји, заменик помошник на Државниот секретар на САД, утре ќе пристигне во Скопје во екот на политичката криза и неотстапувањето од предвремените избори кои засега се главна причина за судир меѓу партиите. Агендата на Ји засега не е позната, ниту пак точно е

Read More

Претседателот на Соединетите Американски Држави Барак Обама ќе ја посети Хирошима во текот на овој месец и со тоа ќе стане првиот американски претседател кој патува во овој јапонски град откако беше погоден од нуклеарна бомба на САД во 1945. Посетата е планирано да биде

Read More

Џон Бренан, директорот на Централната разузнавачка служба на САД, денес е во посета на Сараево каде ќе се сретне со повеќе служби на босанската полиција како и со Ударната група против тероризам. Целта на посетата е да се разгледа како се справува БиХ со заканата од

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов ги повика неговите колеги од Хрватска и Словенија, Колинда Габер Китаровиќ и Борут Пахор на дводвена посета во Македонија при што во вилата водно ќе одржат трилателарна претседателска средба, а потоа ќе ја посетатат и границата со Грција на граничната кота 59

Read More

Британскиот принц Вилијам заедно со својата сопруга Кејт денес пристигнаа во еднонеделна посета на Индија и Бутан, што е веќе второ нивно заедничко патување како претставници на британската круна и прва кралска турнеја во последните две години. Принцот и неговата сопруга својата прва посета во

Read More

Викторија Нуланд може да биде највисокиот американски функционер од Државниот секретаријат кој би ја посетил јужната граница или поточно кампот на бегалци Идомени на грчка страна каде се зголемува бројот на лица кои бараат транзит низ Балканската рута, но се заглавени поради засилените мерки на

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Косово на покана на заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи Хашим Тачи. За време на посетата предвидено е потпишување на билатерална спогодба меѓу двете влади за условите за

Read More

Германскиот државен министер задолжен за Европа од министерството за надворешни работи ќе присуствува во Македонија со цел одблиску да се запознае со две клучни прашања. Тоа се проблемот со бегалците и нивниот проток на јужната граница со кои подоцна ќе мора и Германија да се

Read More