Tuesday, Sep 29, 2020
HomePosts Tagged "Атина"

Премиерот Зоран Заев, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, најави дека на почетокот на следната година планира да ја посети Атина. Тој рече дека во тој период ја планирал посетата на Атина за да се сретне со премиерот Алексис Ципрас, министерот за надворешни работи, Никос

Read More

По повеќе од една деценија, најголемиот грчки оператор „Ејџијан ерлајнс“ повторно ќе ја воспостави авионската линија помеѓу Атина и Скопје во јуни 2018 година, соопштија од грчката компанија. Потпретседателот на компанијата, Ефтихиос Василакис, вчера го претстави новиот пакет на летови како дел од плановите за проширување

Read More

Вчера пред „Еуробанк“ во Атина била активирана бомба во која нема информации за повредени или зафгинати, а според првичните проценки на полицијата нанесена е само помала материјална штета. Екплозијата ги оштетила влезот и прозорците во банката, а причинила материјална штета и на соседните згради. Чуварот во

Read More

Осум нови сомнителни пакети наменети за истакнати европски личности, биле пронајдени во поштата во Атина, соопштила грчката полиција. Пакетите биле пронајдени во преносен центар на северот на главниот град на Грција. Минатата седмица пратки со експлозивни направи биле пратени во германското министерство за финансии во Берлин,

Read More

Атина е прогласена за Светска престолнина на книгата за 2018 година, од страна на УНЕСКО, јавува „Прото тема". Програмата вклучува средби со писатели, преведувачи и илустратори, потоа - концерти, тематски изложби, поетски читања и работилници од сферата на издавачката дејност. Целта на програмата е да ги

Read More

Грчкиот Парламент денеска го одбри предлогот за изградба на џамија речиси во центарот на Атина, финансирана од државата, по повеќе неуспешни обиди поради несогласување на дел од јавноста и Грчката православна црква. Владејачката партија Сириза го поддржа проектот за изградба на џамијата во вредност од

Read More

Грчките позиции и размислувања за спорот за името му ги претставил Коѕиас на Бан Ки-Мун, на нивната денешна средба на која станало збор и за македонско- грчкиот проблем, додека пак генералниот секретар на ОН го пренел неговиот впечаток од неговото искуство во изминатите години, пренесе

Read More

Во Атина по 12 пат без никакви проблеми и со масовна поддршка се одржа Парадата на гордоста - јавува Мета. Илјадници Грци излегоа на парадада на атинските улици за да ја поддржат борбата за рамноправност меѓу сите и борбата против дискриминацијата поради различната сексуална определба.

Read More

Во голема акција, грчката полиција разбила опасна криминална банда, чии членови главно биле Албанци.Таа се товари за две убиства и многу разбојништва. Според полицијата, на која се повикува порталот Албеу, групата главно „оперирала“ во периферијата на Атина. Упасени се двајца Албанци на возраст од 28 и

Read More

Двајца бегалци вчера се обиделе да се обесат на централниот плоштад во грчката престолнина Атина, соопшти РИА „Новости”. “На плоштадот” Викторија “беше извршен обид за самоубиство. Веројатно на тој начин мажите сакале да го изразат својот протест против неможноста да ја напуштат Грција”, изјави претставник

Read More