Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "Никос Коѕиас"

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, ќе се сретнат, но засега не се знае кога ќе се одржи средбата. Од Секретаријатот за европски прашања велат дека во моментов се работи на усогласувањето на распоредите. – Средба ќе има, но засега

Read More

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕиас на маргините на министерската средба во Брисел разговараа спорот за името и за мерките за доверба. „Се зборуваше за натамошно унапредување на мерките за доверба и унапредување на прекуграничната соработка. На средбата стана збор

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, денеска ќе имаат билатерална средба во Брисел, на маргините од состанокот министрите за надворешни работи на земјите од Европската Унија. Според најавите, Димитров и Коѕиас ќе разговараат за спорот за името, како и за

Read More

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, за грчкиот весник „Катимерини“, изјави дека владата има намера да го реши спорот за името со Македонија. Тој вели дека националната рана, која е отворена пред 26 години, треба да биде излекувана до 2018 година, пишува „Катимерини“. – Верувам дека

Read More

Разговорите за решавањето на спорот за името не се фокусираат на идентитетот, изјави денеска во Солун шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, одговарајќи на новинарско прашање дали на брифинг со грчките новинари по средбите во Њујорк изјавил дека се преговара и за идентитетот, и за

Read More

Иднината на регионот била тема на билатералната средба на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и на неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, но и на четиристраната средба што денеска се одржува во Солун, а на која присуствуваат и владини претставници од Бугарија и од Албанија. –

Read More

Заедничка македонско -грчка комисија од ноември ќе ги разгледува школските учебници за да се запре со иредентизмот – ова е една од точките за кои што се договориле Димитров и Коѕиас на нивната средба во Њујорк, јавува „Канал 5“. Шефот на грчката дипломатија, говорејќи за

Read More

Во Њујорк средба меѓу македонскиот и грчкиот шеф на дипломатијата, Димитров и Коѕиас. Имале заедничка вечера. Фотографиите ги објави Министерството за надворешни работи во Атина. Засега нема информација за што разговарале двајцата шефови на дипломатиите, кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите Нации. Коѕиас пред два дена

Read More

Пратеникот на грчката опозициска Нова демократија Јоргос Кумуцакос, кој е одговорен за надворешна политика во партијата, остро го нападна министерот за надворешни работи Никос Коѕиас во врска со преговорите за името на Република Македонија. - Дали (Коѕиас н.з.) има некаков преговарачки мандат и ако има што

Read More

Прашањето за името на Македонија, Кипар и реформите во Обединетите нации биле главните теми за кои синоќа во Њујорк разговарале грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, пренесува А1он. Според Коѕиас, разговорот бил „интересен“, а Гутереш го поздравил

Read More