Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "посета" (Page 5)

Граѓаните ќе можат да закажат посета во затвор телефонски, информираат од скопскиот Основен суд. Потребно е да се остават личните податоци и податоците за лицето кое сакаат да го посетат, а доколку ги исполнуваат условите за посета, судскиот службеник ќе ги контактира за точниот ден

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов ќе биде во работна посета на Ватикан придружуван од првата дама Маја Иванова која ќе ја посети детската клиника „Бамбино Џезу“ со која има соработка за скопската Клиника за детски болести. Инаку предвидено е Иванов да има ауденција кај неговата светост папата

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно ќе пристигне во Скопје за да изврши финален притисок врз партиите за почитување на веќе двата постигнати договори и временски рамки за излез од политичката криза, но роковите не беа испочитувани, а времето за избори во април е се

Read More

Заев е во Израел на покана на претседателот Ревлин со што од СДСМ укажуваат дека односните не се нарушени ако се земе во предвид објавата на наводниот скандал со опрема за прислушување и добивање на провизија, додека пак МВР тврдеше дека станува збор за донација

Read More

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување на ЕУ денес ќе пристигне во Скопје каде ќе има одвоени средби со лидерите на четирите најголеми политички партии со цел да направи увид до каде е спроведувањето на политичкиот договор од Пржино и да продолжат Претпристапните разговори на високо

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан на 18 септември ќе ја посети Македонија со цел да провери до кој степен е стигнат политичкиот прогрес на партиите за спроведување на договорот за излез од кризата меѓу власта и опозицијата. Од Европската комисија соопштија дека главната цел на посетата е

Read More

Министерот за одбрана Зоран Јолевски ќе ја посети Полска каде ќе се сретне со својот колега министерот Томаш Шимоњак за да се потврди меѓусебната воено-стратешка подршка, како и заложбите за зачленување на Македонија во НАТО. Со Полска имаме одлични односи во полето на одбраната со

Read More

Со официјалната посета на Тирана, која се случува денеска, германската канцеларка Ангела Меркел ја почнува дводневната посета на Западен Балкан. Меркел од Тирана ќе оди во Белград па во Сараево, но на нејзината агенда не се наоѓа Скопје. Предвидено е таа да се сретне со премиерите

Read More

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов денес и утре ќе оствари официјална посета на Хрватска каде ќе оствари средба со неговата колешка претседателката Колинда Грабар Китаровиќ, а во делегацијата ќе биде присутен и министерот за одбрана Зоран Јолевски. Целта на посетата е да се потврдат одличните односи

Read More

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција ќе разговаат за можното подобрување на односите меѓу двете земји. Во Скопје пристигна грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас кој денеска ќе оствари средба со неговиот колега, Никола Попоски, во една од ретките посети на грчки државни

Read More