Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "НАТО"

На маргините на првиот ден од Трансатлантскиот економски форум, насловен како „Градење на мостови на Медитеранот“, кој се одржува во Вашингтон, вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, се сретнал со сенаторот Кристофер Марфи кого го запознал со реформските активности на Владата и ја истакнал

Read More

Македонскиот премиер, Зоран Заев, во интервју за црногорското радио „Антена М“ вели дека очекува жестока реакција од Русија кога ќе дојде време за прием на Македонија во НАТО, но нагласува дека Северноатлантската алијанса и Европската Унија се единствена алтернатива за земјава. Заев, кој бил гостин во емисијата „Жива вистина“

Read More

Македонија е следната земја што може да ги исполни критериумите за членство во НАТО и јас ја поддржувам, но проблемот е името „Македонија“ кое треба да биде прифатливо и за Грција, изјави постојаниот амбасадор на САД во НАТО Кеј Бејли Хачисон во интервју за „Вашингтон

Read More

Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со него, бидејќи тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО и Европската Унија, како и другите меѓународни партнери, дека е подготвена да се интегрира

Read More

Македонија да стане дел од НАТО. Сметам дека Македонија ќе се приклучи кон Алијансата, рече Ставридис за Гласот на Америка. И американскиот потпретседател Мајк Пенс, во името на претседателот Доналд Трамп, претходно овој месец во телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, ја повторил поддршката за евроатлантските

Read More

Вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска заедно со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров престојуваат во посета на Брисел каде денеска ќе учествуваат на состанокот на Северно-атлантскиот совет со Република Македонија (NAC+1), јавува МИА. На состанокот со амбасадорите на Северно-атлантскиот совет со кој ќе претседава

Read More

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот Томас Осовски, ополномоштеник за ЕУ-политики при германското МНР. Од Министерството за одбрана информираа дека на средбата соговорниците разговарале за реформските политики на владата, спроведувањето на планот 3-6-9 и новиот импулс на добрососедски односи. – Владата

Read More

Македонија се надева дека направи доволно за да ја убеди Европската Унија да почне преговори и покрај тоа што сè уште не е решен спорот со Грција за името, изјави вчера шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „Ројтерс“. – Ако ги спроведеме реформите во земјата,

Read More

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, упатил писмо со честитки за изборот за премиер на Зоран Заев во кое изразува надеж за плодна соработка во иднина, соопшти владината прес-служба. „Сигурен сум дека ќе продолжите да ја водите Вашата земја со чест и одговорност достојни на поддршката на

Read More

Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот. Ова било истакнато на денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и неговиот колега – претседателот на Државниот збор на

Read More