Wednesday, Apr 25, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаГрција да каже како планира да го реши спорот со името

Грција да каже како планира да го реши спорот со името

grcija-makedonija-1

Грција во наредниот период ќе треба да презентира идеи како да дојде полесно до решение на спорот за името со Република Македонија и да допринесе за затоплување на меѓудржавните односи. Сетот на идеи според дипломатски извори нема да се соопшти јавно, туку ќе му се даде шанса за да се избегне судот на јавноста и двете страни да седнат на маса на разговори. popvski koziasГрција се уште нема силен меѓународен пристисок за менување на статус кво состојбата, но постепено ќе се очекува поголем импут во дипломатијата. Овој четврток министерот за надворешни Никола Поповски ќе биде во официјална посета на грчкиот колега Коѕијас што ќе биде прва ваква посета по 15 години.