Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "посета" (Page 2)

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов донесе одлука за одложување на посетата на Австралија, велат од неговиот кабинет. Од таму посочуваат дека политичката состојба во земјата и тензиите меѓу ЕУ и Турција за прекин на договорот за емигрантите се причините поради кои претседателот Иванов нема да

Read More

Советникот на Кремљ Јуриј Ушаков соопшти дека претседателот на Русија Владимир Путин во декември ќе ја посети Јапонија. Датумот и времето веќе се познати, истакнува Ушаков, но ќе бидат соопштени во договор со јапонските функционери. Рускиот претседател во петок ќе одржи средба со јапонскиот премиер,

Read More

Познатиот холивудски Актер Роберт Де Ниро е прв добитник на Почесното срце Сараево за животно дело. Најголемото признание на Сарево филм фестивалот ќе му биде врачено на актерот на свеченото отварање на 22 по ред издание, коа оваа година се одржува од 12 до 20

Read More

Премиерот Димитриев заедно со Никола Груевски ги посетија жителите на Стајковци кои беа најпогодени во вчерашното силно невреме и дадоа насоки како ќе се расчистува теренот и како ќе се ангажира помошта. - Најважно беше денес да се спасат луѓето и да се расчистат главните сообраќајници,

Read More

Брачна двојка, која престојувала во еден хотел во градот Наинтал во северна Индија, останале затечени кога леопард упаднал во нивната соба додека тие спиеле, соопштија денеска официјалните власти. - Сумит и Шивани Раторе ги разбудил звук од кршење на стакло, а набргу потоа виделе дека низ

Read More

Помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, утре ќе ја посети Р.Македонија. Нуланд ќе разговара со високи владини претставници за билатерални и регионални прашања, вклучувајќи ја и потребата за решавање на тековната политичка криза. Таа денеска е во Тирана, каде како што

Read More

Германскиот посредник за решавање на политичката криза во Македонија, германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Ханјдл, в среда ќе допатува во Скопје, потврдија за „Мета“ од Амбасадата на Германија во Скопје. Засега не се откриваат детали од посетата на Хајндл. Се шпекулира дека и заменикот државен секретар

Read More

Рускиот претседател Владимир Путин денеска е во официјална посета на Пекинг при што беше свечено примен од кинескиот претседател Кси Џинпинг. Во текот на посетата Путин и кинеското раководство ќе треба да ги потврдат договорите вредни милијарди договори за изградба на нова брза железница, заедничка

Read More

Актуелниот српски премиер и мандатар за состав на новата Влада на Србија, Александар Вучиќ ги откажа најавените посети на ЕУ и САД, објави белградскиот весник „Политика“, додавајќи дека засега нема официјално образложение за причините за откажување на посетите. Весникот потсетува дека Вучиќ имаше закажано посета на

Read More

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун од 17 до 19 јуни ќе ја посети Грција со широка агенда која ги опфаќа бегалската криза, спорот за името и кипарското прашање. Прва станица на Ки Мун ќе биде Атина каде ќе се сретне со грчкиот

Read More