Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "предлози"

Претседателот Ѓорге Иванов во согласност со своите уставни надлежности до крајот на неделата до Собранието на Република Македонија ќе достави предлози за избор на двајца членови на Уставниот суд, потврдија за МИА од кабинетот на шефот на државата. Предлозите, како што претходно најави кабинетот на претседателот

Read More

„Тешко е да се каже оценка заради тоа што денеска имавме само една рунда на билатерални средби во смисол на претставниците на различните политички партии со претставниците на ЕУ и на САД. Ги соопштивме некои од нашите иницијативи, наши предлози, меѓутоа немавме можност да ги

Read More

Грција во наредниот период ќе треба да презентира идеи како да дојде полесно до решение на спорот за името со Република Македонија и да допринесе за затоплување на меѓудржавните односи. Сетот на идеи според дипломатски извори нема да се соопшти јавно, туку ќе му се

Read More

Грчкиот Парламент го одобри предлогот на грчката Влада за одржување референдум во однос на последните предлози на меѓународните кредитори за реформи во замена за финансиска помош. Со 178 гласа „за“ и 120 „против“ пратениците го усвоија предлог. Пратениците од редовите на радикалната лева партија „Сириза“,

Read More

Премиерот Никола Груевски во интервју за „Фајненшл тајмс“ вели дека е подготвен да ги прифати предлозите на опозицијата за распределба на клучните позиции во периодот до предвремените избори, но не прифаќа да се повлече од премиерската фунција. „Со тоа (барањата за оставка) не се согласуваме. Само

Read More