Friday, Jun 15, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаОд Пржино до Вашингтон, Груевски брилираше кај Бајден

Од Пржино до Вашингтон, Груевски брилираше кај Бајден

gruevski bajden1

Премиерот Никола Груевски на негова иницијатива оствари средба со американскиот претседател Џо Бајден со што си ја зацврсти својата позиција на политичката мапа и со наведените заложби за членство во НАТО и ЕУ доби поддршка како стратешки партнер. На средбата се разговарало на повеќе теми, од кои најважна за наредниот период ќе биде спроведувањето на договорот од Пржино и организирање на слободни и фер парламентарни избори. gruevski bajden

„Зборувавме за политичкиот договор, за реформите во повеќе сфери, за економијата и економската соработка, за безбедносните предизвици, но зборувавме и за членството на Македонија во НАТО и во Европската Унија. Ние ќе продолжиме да соработуваме и во иднина со Америка, особено на полето на влезот на Македонија во НАТО и ЕУ и нивната поддршка во тој правец ќе биде многу значајна за нас во иднина”, изјави Груевски по средбата, а пренесе Курир.

Посетата во Вашингтон е еден од подобрите политички потези на премиерот Никола Груевски во последно време бидејќи им даде јасен сигнал на западните сили дека останува цврсто зад заложените интеграции во НАТО и не дозволи големо мешање од ЕУ со најавениот засилен дипломатски притисок кој започна со посетата на европратениците Ховит, Вајгел и Кукан а, ќе продолжи со посетата на еврокомесарот Јоханес Хан.