Thursday, Mar 23, 2023
HomePosts Tagged "Австралија"

Македонската дијаспора, билатералната и економската соработка биле главните теми на состанокот на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и австралиската министерка за надворешни работи, Џули Бишоп. Тие заклучиле дека постои огромен потенцијал за соработка меѓу двете земји, а како мост за таа сораборка ја посочија

Read More

Бројот на Македонците во Австралија во последните пет години се зголемил за околу 5.000 лица, покажуваат најновите статистички податоци на австралиското Биро за статистика. Според денеска објавените податоци од минатогодишниот попис во Австралија, 98.441 лице одговориле дека имаат македонско потекло, додека според претходниот попис, спроведен во

Read More

Гордата сопственичка Стефи Хирст од Австралија отсекогаш знала дека Омар ќе биде голема мачка, но била изненадена кога и се јавиле луѓето од Гинисовата книга на рекорди и рекле дека Омар може да биде најдолгата мачка во светот. Хирст призна дека од порано размислувала дали постои

Read More

Поранешната австралиска фудбалска ѕвезда Хари Кјуел одлучи да влезе во тренерските води, а првата сениорска работа ќе ја има во Англискиот нисколигаш Кроули Таун. Кјуел помина две сезони како тренер на младите во Ватфорд, со кого се збогуваше минатиот месец. Асистентот ќе биде 38-годишниот Ворен Фини,

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов донесе одлука за одложување на посетата на Австралија, велат од неговиот кабинет. Од таму посочуваат дека политичката состојба во земјата и тензиите меѓу ЕУ и Турција за прекин на договорот за емигрантите се причините поради кои претседателот Иванов нема да

Read More

Ова е премногу и за најлибералната земја. Четиригодишно момче од Австралија ќе биде подложено на операција на промена на полот - пишува Metro.co.uk. Одделението за образование во Нов Јужен Велс развило начин за поддршка на момчето кое идната година ќе тргне во градинка. Психолозите и експертите

Read More

Австралиско училиште се извини јавно откако едно момченце на маскенбал дошло облечено како германскиот нацистички водач од Втората светска војна Адолф Хитлер и ја освоило наградата за еден од најдобро маскираните ученици. Скандалот се случил во средата во приватното училиште „Сент Филип“ во зафрленото гратче

Read More

Составот „The Chainsmokers“ во соработка со американската пејачка Хелзи оваа недела може да се пофали со најпродаваната нумера во Велика Британија, Америка и Австралија додека првата позиција на најпродавани албуми и припадна на Барбара Стрејсенд. „The Chainsmokers“ во соработка со Хелзи со синглот „Closer“ од

Read More

Во Австралија 29-годишен Французин прободел жена од британско потекло и ранил двајца во хотел во малиот град Таунсвил. Полицијата потврди дека мажот викал „Алах е голем!“ за време на нападот, соопштија локалните медиуми. Напаѓачот бил во Австралија со важечка туристичка виза и немал никакви познати врски

Read More

Едно бебе почина, а друго е во критична состојба, откако во болница во југозападниот дел на Сиднеј наместо кислород им дале азот субоксид, познат како гас за смеење, соопштија локалните власти. Министерката за здравство на австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс, Џилијан Скинер, ја потврди

Read More