Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "училиште"

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од

Read More

Австралиско училиште се извини јавно откако едно момченце на маскенбал дошло облечено како германскиот нацистички водач од Втората светска војна Адолф Хитлер и ја освоило наградата за еден од најдобро маскираните ученици. Скандалот се случил во средата во приватното училиште „Сент Филип“ во зафрленото гратче

Read More

Шестгодишната Софија Груевска денеска тргна во прво одделение. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговата сопруга Боркица ја испратија помладата ќерка на првиот училишен час во ОУ „Димитар Миладинов“ во Скопје, а фотограјата кој се рашири на интернет предизвика бурни реакции во јавоста. Дечињата се

Read More

Откако во јавноста се рашири информацијата за можна поврзаност на образовни институции во Македонија со имамот Ѓулен, се појави и шпекулација дека затвора училиштето Јахија Кемал. Денеска министерот за надворешни работи, Никола Поповски беше прашан дали македонската Влада донесе одлука да го прифати барањето на

Read More

Непознати сторители упаднале во училиштето „25 Мај“ во Сингелиќ и демолирале неколку училници. Тоа училиште е центар од кој се дели хуманитарна помош за поплавените жители и се координираат теренските активности за поефикасно санирање на штетите од поплавите. Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски на

Read More

Метална врата во училиште уби четиригодишно детенце. Во дворот на основното училиште „Сали Лиси“ во гостиварското село Добри Дол, се случила несреќа во која едно четиригодишно дете било тешко повредено. Набрзо по несреќата детето било пренесено во гостиварската Општа болница, каде од повредите починало. Според првичните

Read More

Заврши зимскиот распут за учениците. За околу 270.000 ученици во основните и во средните училишта денеска е прв училишен ден во второто полугодие од учебната 2015/2016 година. Учениците кои беа на распуст од 30 декември 2015 денеска се враќаат во училишните клупи. По повеќе од еден

Read More

Надлежните служби во општината Центар во текот на вчерашниот ден започнаа да го расчистуваат теренот во Капиштец на кој е предвидено да никне новото основно училиште што ќе го гради општината на чело со градоначалникот Жерновски. Предвидено е да бидат урнати 17 бараки до крајот

Read More

Регистриран сличај на Туберколоза во средното училиште „Заф Љуш Марку“ во Бутел. Во понеделникот ученик од трета година од ова училиште бил хоспитализиран на болничко лекување во Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза. Според информациите кои ги објави порталот „Здравство 24“ долготрајната кашлица била црвен аларам

Read More

Трагедија во турската провинција Дијарбакир. Во училиште полно со деца денеска избувнал пожар во кој загинаа шест деца, јави „Анадолија“. Во несреќата во селото Карадак на југоисток во државата повредени се уште шест ученици. Причина за пожарот е најверојатно спој во електричната инсталација, додава „Анадолија“ во

Read More