Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "Австралија" (Page 2)

Огромен орел се обидел да грабне мало момче, додека траела изложба на ретки птици во Австралија. Група луѓе, кои заедно со момчето учествувале во популарна програма за запознавање со дивината во тој парк, вчудоневидено гледале како орелот го фаќа момчето за глава, кое успеало да побегне

Read More

Австралиски истакнати научници објавија дека е дојден крајот на СИДА-та во земјата-континент како проблем на јавното здравство, пренесе ДПА. Истражувачите констатирале дека секоја година бројот на Австралијците, дијагностицирани со СИДА се намалува, достигнувајќи незначителни броеви. Според експертите деновите на фаталниот синдром се изброени. Научниците од неколку

Read More

Австралија издаде нова листа на дефицитарни занимимања за кои ги дава сите документи и австралиска виза. Австралиското Министерство за имиграција и гранична заштита издаде нова листа на занимања кои им се дефицитарни за оваа година, но се смета дека нема да бидат доволни ни во

Read More

Сурферот Бен Геринг почина по три дена борба со повредите нанесени од фаталниот напад на голема бела ајкула во Фалкон заливот во Западна Австралија. Геринг првично успеа да преживее и да и избега на ајкулата откако половина нога му беше откината, но за жал не

Read More

Туристи во „Заливот на ајкулите“ успеаја да снимат импресивно видео со дрон од јато на тигрести ајкули кои целосно растрнуваат Грбав кит. Оваа локација во Австралија е една од најбогатите со големи морски животни и ваквите глетки не се ретки.

Read More

Патриотизмот кај голем број на иселеници во Австралија е пуштен на стотка, а доказ за тоа е и ова чудо од преработка на традиционално македонско оро посветено на војсководецот Александар Велики. Да не се разбереме погрешно, немаме ништо против историјата на Античка Македонија и цивилизациското

Read More

Дами Им по потекло Корејка, ја претставува Австралија на годинешниот натпревар за Евровизија и имајќи   предвид дека важи за еден од фаворитите, се наметнува прашањето:  каде ќе се одржи следната „Евровизија“ доколку годинава,  победи токму Австралија? Видеото на Дами Им е меѓу најгледаните евровизиски песни. Но, иако

Read More

Македонците кои живеат во Австралија, следејќи ја актуелната состојба во земјата најавија мирни протести против одлуката на Иванов за аболиција на сите политичари. Целта на овој собир е да се одржи мирен протест од страна на Македонската заедница во Викторија против неодамнешната одлука на Претседателот

Read More

Иселувањето не е нова ниту непозната работа, секој 10ти Македонец размислува да се отсели во странство, а во странство има повеќе од половина милион македонци, барем така велат истражувањата. Државата, континуирано во изминативе две децении не успева да ги задржи младите мозоци кои тука го

Read More

МПЦ ги помина сите граници. Архиепископот Стефан ставил потпис на најскандалозната одлука донесена од Синодот на МПЦ во нејзината историја, со која бара препогребување, превенчавање и прекрстување на сите Македонци од Австралија кои не се дел од црквите кои не се под јурисдикција на Владиката

Read More