Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "болница"

Обезбедувањето на Градската општа болница „8 Септември“ било физички нападнато во вторникот од повеќе лица кои дошле со два автомобила, од кои едниот БМВ, по што избегале. По кратко време, од страна на полициски службеници возилото БМВ било запрено на подрачјето на ПС Бит Пазар, при

Read More

Претседателот на ДР- ДПА, Зијадин Села, денеска беше пуштен на домашно лекување од тетовската болница. Пред болницата беа насобрани граѓани кои го поздравија со аплауз - пренесе Тв 21. Села замина на домашно лекување, а потоа ќе им се врати на работните обврски. Инаку, Села

Read More

Здравствената состојба на пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој беше најтешко повреден во насилството во Собранието е стабилна, но ќе остане уште неколку дена в болница, пишува „МКД“. Од неговата партија ДР-ДПА ни изјавија дека денеска има значително подобрување, но повредите биле

Read More

На само еден час пред почетокот на четвртфиналниот натпревар од Лигата на Шампионите при патувањето до стадионот, се случила експлозија пред автобусот на Борусија Дортмунд, по што еден фудбалер е повреден. Натпреварот е одложен. Како што објави весникот „Билд“, инцидентот се случил на 10 километри

Read More

Вработување во овој период на техничка Влада не може да се одобри. Впрочем, самата министерка за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска Томовска нагласи дека не може да се објавуваат огласи за редовни вработувања на неопределно време, се додека не се формира нова Влада. Поради

Read More

Транспортот на новороденчиња, итната медицинска помош при Здравствениот дом Охрид го врши со санитетски возила кои ги исполнуваат сите светските и европски стандарди, во кои, меѓу другото, спаѓаат и приклучоци за инкубатор и друга медицинска опрема, стои во демантот на охридската болница на наводите од

Read More

Поради белодробна инфекција поранешниот француски претседател Жак Ширак бил примен во болница, соопшти неговото семејство. „Тој бепе хоспитализиран утрово во париската болница „Пити Салпетријер“ со цел да му биде пружен третман поради белодробна инфекција“, изјави зетот на Жак Ширак, кој исто така додаде дека тој

Read More

Две момчиња од Куманово и Липково тешко се повредени откако се качиле на вагон на железничката станица во Куманово да направат селфи. Несреќата се случила завчера во 23 часот, кога малолетниците на возраст од 16 и 17 години, одлучиле да се сликаат на вагон-контејнер на товарен

Read More

Околу 50 граѓани на Скопје се повредени после земјотресите во Скопје. Според информациите на zdravstvo24.mk најмногу, над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете, расекотини попладнево примени се во Клиниката за хируршки болести св.Наум Охридски. Десетина пациенти се третирани во ГОБ 8 септември. Лекари од

Read More

Скандал на ортопедија во Клиничката болница Штип. 7-годишно дете тепано додека без анестезија докторите се обидувале да му ја наместат скршената рака, обвинуваат родителите. Па, освен со гипс, детето од амбулантата излегло со модрици по лицето и крвава уста. Со обвинување за нехуман однос на

Read More