Monday, May 18, 2020
HomePosts Tagged "Америка"

Златан Ибрахимовиќ ги оперираше предните лигаменти на коленото кој неодамна ги скина на натпреварот во четврт-финалето од Лига Европа против Андерлехт. Неговиот агент Мино Рајола потврди дека операцијата поминала добро и дека очекува целосно Златан да се врати на фудбалот. Веднаш почнаа да шпекулираат, како дошол крајот

Read More

Републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп изјави дека повеќе не верува дека Барак Обама е роден надвор од Соединетите Американски Држави, прекинувајќи ја на тој начин расправата околу теоријата за завера која претставува камел темелник на неговата политичка кампања. „Претседателот Обама е роден

Read More

Составот „The Chainsmokers“ во соработка со американската пејачка Хелзи оваа недела може да се пофали со најпродаваната нумера во Велика Британија, Америка и Австралија додека првата позиција на најпродавани албуми и припадна на Барбара Стрејсенд. „The Chainsmokers“ во соработка со Хелзи со синглот „Closer“ од

Read More

САД и Турција почнаа разговори за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во Пенсилванија, јавува телевизијата „Ал Џезеира“. Телевизијата наведува дека за време на дводневните преговори во Анкара, турските власти на претставници на министерството за правда и на министерството за надворешни работи

Read More

После две години и 10 месеци, ветеран од Втората светска војна, 93-годишниот Американец Енри Ендруз, успеал да ја претрча Америка за да собере пари за да се врати бродот од Нормандија во САД. Ендруз трчал во мисија да собере сума на пари за американскиот брод

Read More

Полицајци во Луизијана убија црнец за време на расправија пред продавница во главниот град на американската сојузна држава Батон Руж, што предизвика нови протести поради насилството над Афроамериканците. Според резултатите од аутопсијата, 37-годишниот Алтон Стерлинг умрел вчера од повеќе прострелни рани во градите и грбот,

Read More

  Скандалозно за Македонија, но Американската анкета го донесува овој заклучок. Оваа констатација е изнесена од група американски психолози од Вашингтон, Њујорк и Детроит, откако спроведоа интернет-анкета меѓу 190 земји. Испитувањето било спроведувано од јануари до октомври оваа година. Според нив за прв најглупав народ на светот

Read More

Трамп неодамна изјави дека треба да се казнуваат жените кои ќе се одлучат да абортираат. Неговата изјава во јавноста предизвика бурни реакции, по што кандидатот реши да ја повлече и изјави дека законот за аботрус треба да остане таков каков што е . -„Законите за абортусот

Read More

Иселувањето не е нова ниту непозната работа, секој 10ти Македонец размислува да се отсели во странство, а во странство има повеќе од половина милион македонци, барем така велат истражувањата. Државата, континуирано во изминативе две децении не успева да ги задржи младите мозоци кои тука го

Read More

Расните немири во САД немаат крај. Американски полицаец застрела уште еден црномурен малолетник при рацијата во Сент Луис во Мисури, САД. Група луѓе се собрала на местото на инцидентот, а дел од демонстрантите скандирале „Животот на црнците вреди“, парола позната за време на протестите заради

Read More