Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "Австралија" (Page 3)

Тим Ватс, австралискиот федерален пратеник од Викторија, ја повика владата во Канбера да се насочи по примерот на Соединетите американски држави, Велика Британија и Канада во признавањето на уставното име на Македонија. Според дописот кој тој го пратил до Агенцијата за иселеништво на Македонија, овие три

Read More

Во Северна Австралија некогаш загрозениот вид на крокодили денес цвета и има огромна популација која може да биде вистински кошмар за жителите бидејќи често има смртоносни напади во океаните и реките. Но, во паркот на крокодили Дарвин овие предатори се вистинска сензација и за 30

Read More

Огромна ајкула уловена во близина на Нов Јужен Велс. Фотографиите на џиновската ајкула уловена во Австралија за кратко време се проширија по социјалните мрежи, а според инфромациите, таа била уловена минатиот викенд. Фотографиите ги објави Џеф Брукс кој тврди дека ајкулата долга шест метри била уловена

Read More

Австралија има план за уништување на 2 милиони улични и диви мачки за да го заштити животинскиот свет кој е ендемичен и е под голема закана. Владата смета дека токму уличните мачки се најголеми штетници бидејќи ловат помали цицачи и на овој начин ќе се

Read More

Ништо чудно во Австралија да ги пронајдете најневообичаените животински видови на планетата од кои добар дел се отровни и смртоносни. Најновото откриетие на истражувачите е црна риба со изглед на филмскиот Alien со кратко тело, голема глава, изразени песјаци и опашка со бодеж кој може

Read More

Популарната пејачка Бијонси е инспирација за цела серија на комерцијални производи, од парфеми до модни додатоци, но нејзината совршена фигура ќе послужи и за неверојатен архитетонски проект. Приватни инвеститори од Австралија добија одобрение од властите за изградба на заоблен облакодер со 64 спратови и висина од

Read More

Австралија стравува од масовно ширење на ХИВ вирусот. Центарот за спречување на ширење зарази денеска повикаа над 11.000 лица да се тестираат поради „можна и многу веројатна“ зараза со ХИВ вирусот, Oд ноември лани,  во најмалку 12 стоматолошки ординации инспекторите утврдиле дека хигиената и несоодветната стерилизација на

Read More