Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "нов тренер"

Поранешната австралиска фудбалска ѕвезда Хари Кјуел одлучи да влезе во тренерските води, а првата сениорска работа ќе ја има во Англискиот нисколигаш Кроули Таун. Кјуел помина две сезони како тренер на младите во Ватфорд, со кого се збогуваше минатиот месец. Асистентот ќе биде 38-годишниот Ворен Фини,

Read More

Разумно, на крајот на сезоната се сведуваат сите смеетки, но први на удар се тренерите. Лил е уште еден од многуте клубови кои се одлучија за промена на чело на тренерскиот персонал. Френк Паси нема да го води клубот во новата сезона, а ангажираа ново познато

Read More

Довчерашниот тренер на Саутемптон Роналд Куман од наредната сезона ќе го води тимот на Евертон, пренесуваат англиските медиуми. „Карамелите“ платиле сума од околу пет милиони евра за услугите на 53-годишниот Холандски тренер кој ќе ги напушти „светците“ после две сезони поминати таму. Евертон остана без

Read More

Поранешниот холандски фудбалски репрезентативец Петер Бош го напушто Макаби од Тел Авив и го презема клубот на Ајакс, соопшти славниот клуб од Амстердам. Според овие информации, Бош потпишал тригодишен договор и на тој начин станал наследник на Франк Де Бур, кој беше заменет, откако во

Read More

Спрскиот тренер Синиша Михајловиќ е именуван за нов тренер на Торино, соопшти италијанскиот клуб. Михајловиќ на клупата на „биковите“ ќе го замни Џампјер Вентура, кој после Европското првенство најверојатно ќе стане селектор на Италија. Торино е шести клуб од Серија А кој ќе го води

Read More

Португалецот Жосе Мурињо е нов тренер на Јунајтед, бидејќи клубот одлучил да му се заблагодари на услугите на Холанѓанецот Луи Ван Гал, пренесува „BBC“. Како што пренесува „BBC“, управата на Манчестер јунајтед е незадоволна и сака да го промени тренерот, бидејќи холаѓанецот не успеа да

Read More

Фудбалскиот клуб Милан му се заблагодари на Синиша Михајловиќ за она што го направи за клубот од Милано за време на сезоната која ја помина таму. „Михајловиќ ја има нашата целосна благодарност за работата и посветеноста во текот на оваа сезона“, стои во соопштението на

Read More

Италијанскиот фудбалски тренер Антонио Конте стави потпис на тригодишен договор со екипата на Челси, соопшти премиерлигашкиот клуб. Конте ќе го превземе клубот од Лондон после завршувањето на Европското првенство во Франција. Сегашниот селектор на репрезентацијата на Италија на клупата на Челси ќе го замени привремениот

Read More