Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "грешка"

МТВ ја увидела грешката и ќе го санкционира вработениот што ја направил грешката со објавувањето на владини реклами, вели Диме Ратајкоски, главен и одговорен уредник на Првиот програмски сервис на Македонската телевизија. Тој за Мета вели дека по добиените насоки од Агенцијата за аудио и

Read More

Едно бебе почина, а друго е во критична состојба, откако во болница во југозападниот дел на Сиднеј наместо кислород им дале азот субоксид, познат како гас за смеење, соопштија локалните власти. Министерката за здравство на австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс, Џилијан Скинер, ја потврди

Read More

Канцеларијата на генералниот инспектор на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) соопшти дека „по грешка“ ја уништила единствената копија на сеопфатниот извештај на Сенатот со информации за методите за мачење за време на испитувањата, објави „Индепендент“. Извештајот содржел илјадници тајни документи за методите за испитување што ги

Read More

Американскиот претседател Барак Обама призна дека најголема грешка на неговата политика била воената интервенција во Либија. Запрашан да ја издвои најголемата грешка за време на претседателскиот мандат, Обама рече дека тоа е неуспехот во планирањето по интервенцијата во Либија, иако тогаш верувал дека тоа е

Read More

Еден од најпрестижните тениски турнири во светот стартуваше со невиден кикс. На огромно пано на самиот терен стоеше името на петкратниот освојувач на Австралија Опен - со една буква повеќе. Наместо Новак, задолжената личност за натписот напишала Новацк Ѓоковиќ. Тенисерот не се огласи со никаква критика

Read More

Кога архитект ќе направи грешка од каприц или од убедување дека неговата смисла за дизајн е најдобра, тогаш страда целото население. Таков проблем имаат жителите во центарот на Манчестер бидејќи Битам кулата, која е една од поновите, при посилни ветрови произведува неверојатно иритантни хорор звуци. Проблемот

Read More

„Дојче банк“ со низа грешки. Во јуни годинава, најголемата германска банка, случајно на сметката на еден клиент префрлила шест милијарди американски долари. Грешката ја направил еден нов вработен кој погрешно ги внел бројките, а неправилноста е исправена за само еден ден. „Дојче банк“ од Франкфурт

Read More

Веб прелистувачите се омилена мета за хакерите што трагаат по вашите лични податоци. Mozilla Firefox е сега таргетирана поради нејзиниот голем безбедносен пропуст. Официјалниот Mozilla блог за безбедност детално опишува за каков пропуст се работи и кои платформи се најзагрозени. Се препорачува надградба на Mozilla

Read More