Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "бебиња"

Oд почетокот на годината до 30 септември на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар во Скопје починале дури 127 новороденчиња, соопшти директорката на Клиниката, Викторија Јовановска. На заедничка прес-конференција со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова, Јовановска укажа на низа сериозни

Read More

Министерот за здравство, Арбен Таравари, утрово се сретна со директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска, со цел детално да се разгледа случајот со трите починати новороденчиња, соопштија од Министерството за здравство. На средбата, од страна на Јовановска, како и од раководителот на интензивна

Read More

Француското Министерство за здравство објави дека 14 322 жени трудници во Франција го консумирале лекот Депакин, што значи и натриум валпроат, активната состојка на лекот, која е штетна за фетусот. Истовремно, Министерството соопшти дека подготвува план за отштета на жртвите, кој ќе биде изгласан во

Read More

Едно бебе почина, а друго е во критична состојба, откако во болница во југозападниот дел на Сиднеј наместо кислород им дале азот субоксид, познат како гас за смеење, соопштија локалните власти. Министерката за здравство на австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс, Џилијан Скинер, ја потврди

Read More

Здраствените институции задолжени за имунизација започнаа да ги користат новите шествалентни вакцини и во последните два дена околу 50 бебиња веќе ги примиле. Од советот за имунизации и здравствениот дом Скопје посочуваат дека на овој начин кај најмладите ќе се намали бројот на боцкања од

Read More

Реакциите на овие слатки мали суштества секогаш се неверојатни, без разлика на ситуацијата во која се наоѓаат. Ококорени очи, подотворена уста и зачуден израз на лицето се сигурен доказ дека бебињата не се големи љубители на тунелите. https://www.youtube.com/watch?v=Uct6YpaQY-c

Read More