Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "трка"

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе по двете возбудливи трки во ЕТЦЦ шампионатот, на патеката во Монца и на патеката Хунгароринг, денес ќе има нова шанса за докажување и тоа на култната патека Нирбургринг во Германија каде имаше солидни квалификации. Стефановски квалификациите во Нирбургринг ги заврши на

Read More

Стартуваше од втората позиција, заврши како прв. Себастијан Фетел триумфира во трката за Големата награда на Австралија, прва во новата сезоната во Формула 1 шампионатот. Победничкото време што притоа го оствари Германецот на Ферари беше 1:24:11,672 часа. „Целиот тим е исклучително среќен. Не бев задоволен со

Read More

Тркачи облечени во костими на горили трчале на улиците по Лондон за да соберат пари за добротворни цели. „Во големата трка на горили“, тринаесетата ваква трка во која натпреварувачите поминиваат околу осум километри во британската престолнина, учествувале околу 500 лица. Парите кои ќе бидат

Read More

Македонскиот кандидат за функцијата Генерален секретар на ООН стигна до петтиот круг. Срѓан Керим по завршениот четврти круг гласаање е меѓу првите четворица, соопштуваат од неговиот кабинет. Меѓу првите четворица, од вкупно 10 кандидати, се пласираа португалецот Антонио Гутјереш, словачкиот кандидат Мирослав Лајчак, српскиот кандидат

Read More

Веќе шеста година по ред Прилеп и неговата околина ќе бидат домаќини на првиот и најголем интернационален настан во планинско трчање во Македонија – Крали Марко Треилс – По Стапките на Крали Марко. Настанот претставува комбинација од неколку трки во треил трчање (трчање во планина)

Read More

Дион Ленард од Шкотска неодамна си пронашол партнер за трчање кога поминувал покрај пустината Гоби. На Дион за време на маратонот, долг 125 километри, му се придружило мало, напуштено куче, кое одбивало да застане и да ги напушти маратонците, иако температурата во некои моменти била

Read More

Антонио Конте е свесен дека мора да ја засили последната линија во тимот. Како што пренесуваат медиумите, Челси влегол во трката за потпис на дефанзивецот на Валенсија Шкордан Мустафи. Наводно, Челси бил подготвен да плати околу 25 милиони евра за фудбалерот кој се наоѓа на

Read More

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи Весна Пусиќ денеска ја повлече својата кандидатура за генерален секретар на ОН, јави Хина. Во соопштението на Пусиќ испратено до медиумите, се наведува дека таа се решила на ваквиот потег затоа што по првиот круг на гласање во Советот за

Read More

Петнаесет постојани претставници од Советот за безбедност на ОН се собираат денеска зад затворени врати за првото тајно гласање за наследник на Бан Ки Мун на чело на Обединетите нации. Изборот меѓу веќе 12-те кандидати ќе биде подолг (до октомври, прогнозираат дипломати) и посложен, бидејќи

Read More

Околу 200 учесници в недела ќе ги одмерат силите на третата серија трки на пет километри на плажа „Beach Run 2016“ во Дојран. Стартот е закажан за 18 часот под јаворите во Стар Дојран, а покрај досегашните учесници од трките во Скопје и во Претор, за

Read More