Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизамФетел најбрз во Бахреин – Ферари го надмудри Мерцедес

Фетел најбрз во Бахреин – Ферари го надмудри Мерцедес

fetel-bahrein-615x400

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел победи на патеката Шакир за Големата награда на Бахреин. Фетел имаше одличен старт во кој го помина Хамилтон, за потоа со мудра стратегија и прво влегување во боксот да заврши и пред вториот возач на Мерцедес, освојувачот на пол-позицијата, Валтери Ботас.

И покрај тоа што во последните 10-тина круга зад него, Хамилтон опасно му се добложуваше, Фетел стигна до втора победа во 2017 по таа во Австралија и се зацврсти на првото место во генерален пласман. Зад него беа двајцата возачи на Мерцедес, Хамилтон и Ботас, додека топ 5 го комплетираше Кими Раиконен во второто Ферари и Даниел Рикијардо во Ред Бул, кои потфрлија со брзината и со откажувањето на Макс Ферстапен.

1. Себастија Фетел – Ферари
2. Луис Хамилтон – Мерцедес
3. Валтери Ботас – Мерцедес
4. Кими Раиконен – Ферари
5. Даниел Рикиардо – Ред Бул
6. Фелипе Маса – Вилијамс
7. Серџо Перез – Форс Индија
8. Роман Грожан – Хас
9. Нико Хулкенберг – Рено
10. Естебан Окон – Форс Индија
11. Паскал Верлајн – Заубер
12. Даниел Квјат – Торо Росо
13. Џојлон Палмер – Рено