Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизам (Page 3)

Листите за продажба на автомобили во светот се појавуваат периодично, а во основата им е статистиката од остварувањата на компаниите. Рангирањето се прави релативно лесно. Далеку потешко е да се одговори на прашањето - Кој всушност е бестселер на бестселери? Во пресрет на лансирањето на новата

Read More

Во рамки на прослава на 100 годишнината од постоењето, BMW како сопственик на истоимената групација, со серија концепти ја најавува иднината на своите брендови. Првиот впечаток на присутните на презентацијата на Vision 100 одржана во Лондон е – драматика. Драматично поинаков од се што е досега

Read More

Норвешка ќе дише најчист воздух. Четирите големи норвешки политички партии постигнаа историски договор за забрана на продажбата на автомобили кои функционираат на бензин и дизел во земјата, а регулативата треба да стапи во сила од 2025 година. Оваа одлука е дел од новата енергетска политика на

Read More

Mercedes-Benz му бега сé подалеку на конкурентот BMW во продажбата на возила од повисоките класи. Според резултатите што ги објави марката од Минхен, BMW во април продал за 1,1 процент повеќе возила отколку во истиот месец лани. Тоа можеше да биде одлична вест, доколку во

Read More

BMW овозможи интеграција со Android апликациите за слушање музика Spotify, iHeartRadio, и Pandora кои ќе им бидат достапни на возачите на новата серија на BMW 7 2016 iDrive автомобили. Ова е прв чекор кон поголема присутност на Android апликациите и во наредниот период се очекува

Read More

Јужнокорејците имаат безгранична доверба во можностите на тровратното купе - заклучува Autoinfo.mk. Дрифтањето по вертикален ѕид повеќе звучи како невозможен потфат отколку како реално изводлива акробација. По прегледувањето на видео прилогот останува дилемата: според кои физички закони вози овој пилот? Настрана фактот што ваков потфат може

Read More

Непа повеќе шпекулации - Раиконен останува во Ферари. Формула 1 тимот на Ферари ќе го задржи возачкиот тандем Кими Раиконен – Себастијан Фетел и во наредната 2016 г. Италијанскиот тим размислуваше да се откаже од услугите на финецот заради слабата форма сезонава и да побара друго

Read More

На две трки до крајот на Европскиот шампионат на ридски патеки, македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе е на чекор да ја одбрани титулата, откако денеска победи и во Швајцарија. Иџе имаше најдобро време по двете возења, а третото возење беше откажано поради лоши временски услови на

Read More

M3 GTS доби свој наследник - германската компанија го претстави револуционерниот концепт наречен M4 GTS со уникатна формула која го следи примерот на претходните модели како М3 Еволушн, М3 Спорт Еволушн и М3 ГТ. Моделот е придвижуван од 3,0 литарски мотор со десет проценти поголема моќ во

Read More

Германската агенција Tec-RMI спроведе темелно испитување за трошоците на оддржување на хибридните возила од повеќе производители. Од интерес беа хибридите постари од три години и со изминати над 120 илјади километри. Според резултатите, од испитаните хибридни возила само Toyota Auris Hybrid и Lexus IS 300h

Read More